Zoom’daki kriz patlak vermeden önce milyon dolarlık büyük satışlar

Zoom’daki güvenlik krizi ortaya çıkmadan önce, fiyatların tavan yaptığı sırada yöneticilerin milyonlarca dolarlık hisse satışı yaptıkları anlaşıldı.

Zoom Video’nun yöneticileri, şirket hisselerini fiyatların tavan yaptığı esnada satarak milyonlarca dolarlık kâr sağladılar.

Firmanın kurucusu ve CEO’su Eric Yuan’ın sadece kendisi, 2020 yılı içerisinde 38 milyon dolarlık hissesini sattı. SEC kayıtlarına göre Yuan, Ocak ayında 10,5, Şubat’ta 12,5 ve Mart’ta 15,5 milyon dolarlık satış yaptı. Şirketin video uygulaması olan Zoom, koronavirüs salgınının baş gösterdiği Ocak ayından bu yana popüler olmuş ve tüm dünyanın kullandığı bir aplikasyon haline gelmişti.

Zoom uygulamasının sadece kullanımı değil, fiyatları da adeta roket gibi yükseldi ve 1 Ocak’ta 68 dolardan 23 Mart itibariyle 160 dolara kadar çıktı. Zoom uygulamasının bu haber yayına alındığı sıradaki hisse fiyatı ise 120 dolar civarında.

Zoom’daki güvenlik kaygıları

Ancak güvenlikle ilgili bazı kaygılar da Zoom’un yükselen şöhretini baltalamış durumda. Zoom’daki toplantılara izinsiz girmeye yarayan ve şirketin engelleyemediği “Zoombombing” uygulamasını kullanan bazı kişilerin, toplantılara dahil olup istenmeyen fotoğraflar ve mesajlar paylaşması son dönemde çok sık hale geldi. Araştırmacılar ayrıca şirketin, kullanıcıların bilgilerini Facebook’un da dahil olduğu üçüncü taraflara verdiğini ortaya çıkardı.

ABD’deki bazı kullanıcılar yaşananlarla ilgili şirkete dava bile açtılar. Zoom ise konuyla ilgili olarak kullanıcı verilerinin korunamaması durumunu “kötü idare etme” ve hata olarak gördüğünü açıkladı.

Satış yapan tek yönetici Yuan değildi

Hisse satışı konusunda ise, satış yapan tek üst düzey yönetici Yuan değildi. Müdürlerden Santiago Subotovsky, Mart ayında 16.8 milyon dolarlık hisse satarken, mali işler uzmanı Kelly Steckelberg de bu yılın başından itibaren toplam 3,4 milyon dolarlık satış yaptı.

Ancak burada en agresif satıcı, 28 Ekim’den bu yana her iki haftada 13.046 Zoom hissesi satan firmanın baş pazarlama sorumlusu Janine Pelosi gibi görünüyor. Pelosi her seferinde 824.000 ila 1 milyon dolar arasında nakit elde etti.

Satışlarla ilgili bir açıklama talep edildiğinde ise şirket sözcüsü, satışlarının önceden planlanmış işlemler olduğunu ve sistem tarafından otomatik yapıldığını söyledi. Sözcü ayrıca şirket yöneticileri ve yönetim kurulu üyelerinde hala önemli miktarlarda hisse olduğunu da belirtti. Yapılan açıklamada, Yuan’la ilgili de, işlemlerin hepsinin satış olmadığı, insani durumlardan ötürü bağış yapıldığı da aktarıldı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: