Yeni alıcılar için hazırda sadece 3.4 milyon Bitcoin var!

Kripto para analiz şirketi Chainalysis’e göre, lider kripto paranın son yarılanmasından bu yana dolaşımda yalnızca 3.4 milyon BTC kaldı.

bitcoin (48)

Şirketin 19 Kasım 2020 tarihli raporunda, fiyatın artışının arkasındaki neden masaya yatırıldı. Chainalysis, hazırda bulunan Bitcoin miktarının sınırlı olduğu bir zamanda talebin yüksek olduğunu vurguluyor.

Bitcoin’in son yarılanmasından bu yana fiyat çarpıcı bir artış yaşadı. Yarılanma sırasında 9 bin dolarda seyreden fiyat, bugün yüzde 100’ün üzerinde artışla 18 bin 700 dolar seviyesinde.

Chainalysis’e göre, şu anda likit Bitcoin miktarı, 2017 yılında görülen boğa koşusu sırasındaki miktara oldukça benzer. Bununla birlikte şirket, likit olmayan cüzdanlarda tutulan miktarın çok daha yüksek olduğunu vurguluyor. Bu miktar kayıp olarak kategorize edilmeyen 14.8 milyon BTC’nin yüzde 77’sini oluşturuyor. Bu da geriye hemen alınabilecek likit Bitcoin miktarı olarak 3.4 milyon BTC’yi bırakıyor.

Chainalysis, cüzdanları iki şekilde sınıflandırıyor: Likit ve likit olmayanlar. Likit cüzdanlar, aldığı toplam Bitcoin miktarının yüzde 25’inden fazlasını gönderen cüzdanları nitelerken likit olmayan cüzdanlar ise içeride bulunan toplam Bitcoin miktarının yüzde 25’inden daha azını gönderen cüzdanlar anlamına geliyor.

Şirket, Bitcoin arzının düştüğünü ve daha fazla sayıda yatırımcının artık Bitcoin’lerinin yüzde 25’inden daha azıyla trade yaptıklarını ortaya koyuyor. Dolayısıyla bu da dolaşımda çok daha az Bitcoin’i beraberinde getiriyor.

Chainalysis’e göre bu durumun nedeni, kurumsal yatırımcıların Bitcoin alımlarıyla arzı azaltmaları. Şirket, bu yatırımcıların Bitcoin stokladığını söylüyor.

Chainalysis’in de işaret ettiği gibi son dönemde kurumsal yatırımcılar ciddi miktarda Bitcoin satın aldı. Grayscale’in Bitcoin fonu 500,000 BTC’yi geçerken MicroStrategy ve Square gibi şirketler de toplu halde alımlar yaptılar. Şirketler dışında Paul Tudor Jones’tan Stanley Druckenmiller’a kadar ünlü milyarderler de Bitcoin aldılar.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: