Yellen’ın son kripto para mesajları coşkuyla karşılandı: İşte o açıklamalar

janet-yellen (1)

ABD’nin yeni Hazine Bakanı olarak göreve getirilmesi beklenen FED eski başkanı Janet Yellen, ABD senatörlerinin sorularına verdiği yanıtta, kripto paralarla ilgili bu kez olumlu açıklamalarda bulundu.

Geçtiğimiz günlerde Yellen, Senato Finans Komitesi toplantısında yaptığı konuşmada, kripto paralar ile terörizmin finansmanını ilişkilendirmiş ve kripto paralarının çoğunun temel olarak yasa dışı finansmanda kullanıldığını vurgulamıştı. Yellen, buradaki konuşmasında, “Sanırım kullanımlarını kısıtlayabileceğimiz yolları incelememiz ve bu kanallar aracılığıyla kara para aklanmadığından emin olmamız gerekiyor.” demişti. Yellen’ın bu açıklamaları sonrasında başta Bitcoin olmak üzere kripto paralarda önemli bir düşüş görülmüştü.

Bloomberg tarafından elde edilen, Yellen’ın Senato Finans Komitesi toplantısı sonrasında senatörlerin soruları üzerine verdiği yazılı cevapları içeren ve 100’den fazla sayfadan oluşan yeni bir belgeye göre Yellen, kripto paralar konusunda bu defa daha yumuşak ve olumlu bir ton kullandı.

“Kripto paralar, finansal sistemi iyileştirebilir”

Yellen, “Kripto paralar için yeterli koruyucu tedbir ve düzenlemelere sahip olduğumuzdan emin olmak için daha fazlasının yapılması gerektiğini düşünüyor musunuz?” şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

“Kripto para ve diğer dijital varlıkların faydalarını ve finansal sistemin verimliliğini artırma konusunda sahip oldukları potansiyeli dikkate almamızın önemli olduğunu düşünüyorum. Aynı zamanda terörizmin finansmanı, kara para aklamayı kolaylaştırmak, ABD ulusal güvenlik çıkarlarını ve ABD ile uluslararası finansal sistemlerin bütünlüğünü tehdit eden kötü niyetli faaliyetleri desteklemek için kullanılabileceklerini de biliyoruz. Kötü niyetli ve yasa dışı faaliyetlerde kullanımlarını sınırlarken meşru faaliyetler için kripto paraları nasıl teşvik edeceğimize yakından bakmamız gerektiğini düşünüyorum. Federal Reserv yönetim kurulu ve diğer federal bankacılık ve menkul kıymet düzenleyicileriyle bunlar ve diğer fintek yenilikleri için etkili bir düzenleyici çerçevenin nasıl uygulanacağı konusunda yakın çalışmayı planlıyorum.”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: