Yearn Finance (YFI) sadece 36 saatte yüzde 135’i buldu

Yearn Finance (YFI), sadece 36 saat içinde yüzde 135 oranında artış gösterdi. YFI’ın bu keskin artışının arkasında ne vardı?

Eylül ayının ortalarında 40 bin doları geçtikten sonra büyük bir düşüş trendi içine giren ve Perşembe günü itibari ile 7450 doları gören Yearn Finance’ın yönetim token’ı YFI’ın fiyatı, 36 saatte yüzde 135 yükselerek 17 bin 500 dolara çıktı.

YFI’ın bu etkileyici fiyat artışının ardında büyük bir ‘short squeeze’ olduğu belirtiliyor. Kısa pozisyon sıkıştırması olarak çevrilebilecek bu kavram, açığa satış yapan birçok kişinin yukarı yönlü hareketten dolayı pozisyonlarını kapatmak zorunda kalması nedeniyle bir varlığın fiyatının hızla yükselmesini ifade ediyor. Açığa satış yapanlar, pozisyonlarını satın alım yaparak kapattıklarından dolayı keskin bir fiyat artışı ortaya çıkar.

YFI/USDT grafiği
YFI/USDT grafiği

YFI’daki keskin artışın gerekçesi de bu şekilde açıklanıyor. YFI, fiyattaki ralliyle beraber sıralamada yukarı ilerledi. Piyasa değeri 460 milyon dolara ulaşan YFI, en büyük 37. kripto para olarak listeleniyor.

YFI’ın toplam işlem hacminin büyük çoğunluğunu Binance ve Coinbase Pro oluşturuyor. Binance yüzde 33’lük bir paya sahipken Coinbase’in payı ise yüzde 11.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: