Yaşlıların neyi varsa aldılar: 70 milyon dolarlık kripto para soygunu

Ukrayna’da yürütülen bir soruşturma, 70 milyon dolarlık kripto para hırsızlığına imza atan çeteyi ve dolandırıcılık yöntemini açığa çıkardı. Çete, özellikle yaşlıları hedef aldı ve birçok kişi tüm birikimini kaybetti.

Ukrayna’da aylardır süren bir soruşturma sonucunda bir şirketin 70 milyon dolarlık bir kripto para hırsızlığına karışarak binlerce müşterisini nasıl dolandırdığı ortaya çıktı. Milton Group olarak bilinen şirket, kurbanlarını eğitimli ve piyasayı çok iyi bilen kişilerden oluşan bir grup tele pazarlamacı vasıtasıyla kandırdı. Şirket, yaşlı nüfusun çoğunlukta olduğu İskandinav ülkelerini tercih etti ve oradaki insanların teknoloji konusundaki bilgisizliğinden yararlandı.

İskandinav ülkeleri hedef alındı

Soruşturma şirket içinden bir muhbirin İsveç gazetesi Dagens Nyheter‘e konuşmasıyla başladı. Bilgiler, şirketin dolandırıcılık konusundaki işleyişini ve kurbanlarını seçmede ne kadar başarılı olduğunu ortaya koydu. Eğitimli dolandırıcılardan oluşan tele-pazarlamıcılar; İsveç, Finlandiya, Danimarka ve Norveç başta olmak üzere İskandinav ülkelerini hedef aldı.

Hatta şirket, tele-pazarlamacılarına kurbanların yaşadıkları ülkelere göre nasıl davranmaları ve konuşmaları gerektiğine dair bir el kitabı bile dağıttı. Buna göre İskandinav ülkelerinde dolandırıcılık için en önemli konu empati yapabilmek ve karşı tarafı anlayabilmek. Kılavuzda, “Bu ülkelerde yaşayan insanlar yaşlı ve yalnızlar, aynı zamanda sürekli konuşacak biri ararlar. Her zaman kibar olmanız ve yavaşça karşı tarafı etki altına almanız gerekir” dendi.

Kripto parayla bir gecede zenginlik vaadi

Dolandırıcılık ise kurbanların internette kripto para ticaretiyle ilgili reklamlara tıklamasıyla başlıyor. Reklamlarda, kripto para ticareti yaparak bir gecede nasıl zengin olunabileceği konusunda bilgiler verilirken o ülkedeki ünlülerin bu methodu nasıl kullandıkları da yazılıyor. Dolandırılan kişiler, reklamlara tıkladıkları anda tele-pazarlamacıların kendilerini anında hedefe koyduklarını söylediler.

Dolandırıcılar, kurbanları önce, ilk aşamada 100 dolarlık bir yatırım yapmaya ikna ediyor. Daha sonra ise bilgisayara, IT profesyonellerinin problem çözmede sizlere rehberlik etmesi gibi bir program kurduruluyor. Bu program şirketin bilgisayara erişebilmesini sağlıyor. Milton Group ise bilgisayara ulaştıktan sonra ya hesapları boşaltıyor ya da müşteri adına büyük krediler çekiyor.

Birçok dolandırıcılık organizasyonu için aslında bu yeterlidir ancak Milton Group için değil! Kurban hukuk bürosu adıyla kendisini arayan, aslında dolandırıcılık organizasyonunun başka bir departmanına bağlı kişilerden bir telefon alır. Telefonda müşteriye parasını faiziyle kurataracaklarını söylerler. Ancak bunun yapılabilmesi için kurban şirkete tabii ki para ödemek zorundandır. Bu para da diğerleriyle birlikte en sonunda yok olur.

Birçok kişi tüm birikimlerini tüketti

Birçok hayatı karartan bu dolandırıcılık sonunda çoğu yaşlılar olmak üzere birçok kişinin tüm birikimlerini tükettikleri belirtildi. Birçoğu sadece temel ihtiyaçlarını karşılamak için yeniden çalışmaya başlamak zorunda kaldı. Bunların arasında 73 yaşında biri de var. Gazetenin haberine ve şirket içindeki muhbirin tüm açıklamalarına rağmen İsveç polisi ise konuyla ilgili harekete geçmeyi şu an reddediyor. Milton Group CEO’su ise tüm bu iddiaları reddetti ve sadece IT desteği verdiklerini ve hiçbir finansal ürün satmadıklarını belirtti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: