Yarın gerçekleşecek Bitcoin Cash hard fork’u hakkında bilmeniz gerekenler

Bitcoin Cash yarın önemli bir güncelleme geçirecek. Bu güncelleme, aynı zamanda bir zincir bölünmesi de getirecek. Madenciler kimi destekliyor, borsalar ne diyor? Bitcoin Cash hard fork’u hakkında bilmeniz gerekenler.

Bitcoin cash blok zincirinde bir başka fikir ayrılığı sonucunda yeni bir bölünme yaşanacak.

2017 yılında Bitcoin’in (BTC) çatallanmasıyla oluşturulan Bitcoin Cash’ten (BCH) daha sonra Bitcoin Satoshi Vision (BSV) adında yeni bir kripto para daha ortaya çıkmıştı. BSV de bugünkü gibi bir fikir ayrılığı sonunda oluşturuldu.

Bitcoin Cash’te gerçekleşecek güncelleme, diğer ek özelliklerin yanı sıra yeni bir madencilik algoritmasına geçişi sağlayacak. Bu güncelleme tartışılırken Bitcoin ABC geliştirici ekibi, blok ödüllerinin yüzde 8’inin Bitcoin Cash madencilerinden alınarak geliştirici ekibe aktarılacağı bir başka güncelleme daha önerdi. İşi yeni bir blok zinciri oluşturulmasına kadar vardıran fikir ayrılığının temelinde bu yatıyor. Esasında bu fikir yeni değil, bazı kripto paralar halihazırda böyle bir fon kullanıyor. Zcash onlardan biri. Bununla birlikte, bu öneriyi bir paragözlük olarak gören Bitcoin Cash’teki çoğunluk, aynı zamanda kripto paranın merkeziyetsiz duruşuna da ters düşeceğini savundular.

Bitcoin Cash’in en büyük destekçisi Roger Ver, konu hakkında Ağustos’ta yaptığı bir açıklamada, “Bitcoin Cash blok ödülünün bir kısmını tek bir geliştirme ekibine ayırmak Sovyet tarzı bir merkezi plancının hayalinin gerçekleşmesidir. Lütfen vazgeçin.” ifadelerini kullandı.

Madenciler kimi destekliyor?

Güncelleme yarın gerçekleşecek şekilde planlandı ve şu an için görünüm madencilerin çoğunun ödüllerin yüzde 8’ini kesecek ABC ekibinin sürümünü değil, BCHN sürümünü destekleyeceği. Aslında son birkaç aydır Bitcoin Cash madencileri, bir bölünme meydana geldiğinde hangi zinciri seçeceklerinin işaretlerini veriyorlardı. Bunu yeni çıkarılan bloklara “PoweredbyBCHN” gibi mesajlar yazarak yapıyorlardı. Madencilerin yüzde 82’sinin ABC ekibinin önerisine karşı oldukları söyleniyor. Sadece yüzde 0.3’ünün de BCH ABC lehine sinyal verdiği belirtiliyor. Getirilecek olan güncelleme ile yeni bir algoritmaya geçilecek. Güncellemenin ABC tarafında da ek olarak %8 kuralı uygulanacak.

Borsalar ne diyor?

Kripto para borsaları hard fork’u destekliyor. Borsaların çoğu, blok zinciri bölünürse daha yüksek hash gücüne sahip, yani daha fazla madencisi olan zinciri destekleyecekler.

Hard fork’u destekleyecek borsalardan biri olan Crypto.com, “Rakip bir zincir oluştuğunda yalnızca daha fazla hash gücüne sahip olanı desteklemeyi planlıyoruz.” dedi. Huobi’den de benzer bir açıklama geldi.

Binance’ten yapılan açıklamada “Yaklaşık olarak 15 Kasım 2020 TSİ 15.00’te Bitcoin Cash blok zincirinin bir hard fork sürecinden geçmesi planlanıyor. İki ana BCH istemcisi, Bitcoin Cash ABC (BCHA) ve Bitcoin Cash Node (BCHN) arasında bir zincir bölünmesi olması muhtemel ve bu durumda ek bir token oluşabilir.” denildi ve TSİ 15.00’te alınacak bakiye kayıtlarına göre kullanıcılara BCH’lerine karşılık olarak 1:1 oranında oluşabilecek yeni kripto paradan verileceği belirtildi. Para çekme ve yatırma işlemleri ise TSİ 13.00’ten itibaren askıya alınacak.

Son olarak OKEx’ten yapılan açıklamada da hard fork’un destekleneceği, başarılı bir çatallanma durumunda öncesinde BCH sahibi olan kullanıcıların BCH ABC ve BCHN olmak üzere iki yeni kripto para alacağı kaydedildi.

Borsalara bir haftada 1.3 milyon BCH

Hard fork’un etkisiyle kripto para borsalarına gönderilen BCH miktarı önemli ölçüde arttı. Sadece son 7 günde borsalara 335 milyon dolarlık 1 milyon 300 bin BCH girişi oldu.

Kaynka:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: