Yangının faturası Bitcoin madenciliği yapan köylülere kesildi

Türkiye sınırına yakın Abhazya bölgesinde çıkan trafo yangını nedeniyle büyük bir elektrik kesintisi baş gösterdi. Yangının faturası ise Bitcoin madenciliği yapan köylülere kesildi.

bitcoin-yangin

Senelerdir Rusya ve Gürcistan arasındaki sorunlu bir bölge olan Abhazya’da kripto para madenciliği krizi yaşanıyor. Bir elektrik santralinin, erime noktasına gelecek kadar ısınması ve daha sonra yanmasının ardından ülkede elektrik ve güç sıkıntısı baş gösterdi.

Olay, 5 Aralık Cumartesi günü yerel saatle sabaha karşı 5.00 sularında meydana geldi. Bölgedeki elektrik dağıtım hatları ve güç ünitelerinin büyük bölümünde aşırı yüklenmeden dolayı ısınma yaşandı. Daha sonra ise yangın çıktı. Olayda bazı güç sağlayıcılarının kül olduğu belirtiliyor. Sorumluluk ise kripto para madenciliği yapan köylülerin üzerine yüklendi.

Bölge trafosu yandı

Suhum-1 bölge trafosundaki yangın ve güç kesintisinin ardından görevlilerin gece gündüz çalıştıkları ifade edildi. Bölgede hala ciddi elektrik kesintilerinin olduğu aktarılıyor. Politikacılar da soruna çözüm ararken halktan da kesintilerle ilgili tepkiler artarak gelmeye devam ediyor.

Büyük madencilere değil, köylülere yüklendiler

Uzmanlar ise burada sorumluluğu, ülkedeki büyük madencilerden çok, evlerinde 5-10 cihaz ile bu işi kendi yapmaya çalışan köylülere yükledi. Hatta bu tür madencilik faaliyetlerinin, yasa dışı olan ve yüzlerce cihaz ile madencilik yapan büyük işletmelerden çok daha zor takip edilebildiği belirtildi. Hem yasal ve büyük hem de küçük çaplı bireysel madenciler faaliyetlerini yavaşlatmayı reddediyorlar.

Suhum’da yaşayan 67 yaşındaki Rimma Khashba yerel medyaya yaptığı açıklamada zor zamanlarda yaşamanın nispeten daha kolay olduğunu söyledi:

“Bize dayattıkları programa uymak zorunda kalıyoruz. Bu çok zor çünkü sürekli bu durumu yaşıyoruz. Su varsa elektrik yok. Elektrik varsa su yok. Bazen internet de tamamen gidiyor. Bulaşık makinesini bile çalıştıramıyoruz.”

Abhazya hükümeti, geçmişte kripto para madenciliğini yasaklamış ancak sonrasında serbest bırakmıştı. Kripto para madenciliği, bölgede en çok tartışılan konulardan biri.

Türkiye’de de benzer olaylar yaşandı

Geçmişte Türkiye’de de benzer olaylar meydana geldi. 2018 yılının Nisan ayında Kocaeli’nin İzmit ilçesinde bulunan bir demir iskele imalathanesinde Bitcoin üretimi amacıyla kullanılan cihazlar aşırı ısınınca yangın çıktı Bu yangında bir iş yeri tamamen kül olmuş, iki iş yeri ise zarar görmüştü.

Öte yandan geçtiğimiz yıl Ekim ayında ise Çin’de yer alan bir Bitcoin madencilik tesisinde büyük bir yangın çıkmıştı. Bu yangında 10 milyon dolar değerinde madencilik ekipmanının zarar gördüğü iddia edilmişti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: