Yanan diskteki Bitcoin’leri 10 yıl sonra kurtardı: “Ben bir milyonerim!”

hard-disk

Eski bir hacker, 2011 yılında yanan sabit disk’indeki Bitcoin’lerini 10 yıl sonra kurtarmayı başardı.

Kendini ‘eski bir bilgisayar korsanı’ olarak tanımlayan Twitter kullanıcısı @jonesushchrist, çarşamba günü yayınladığı bir gönderide, 2011’de yanan eski bir sabit diskteki tüm BTC’lerini kurtarmaya çok yakın olduğunu ifade etmişti. Kullanıcı, bu gönderi yayınladığı günün ertesinde ise bir ekran görüntüsü paylaşarak cüzdanının wallet.dat dosyasına ulaştığını gösterdi ve “Ben bir milyonerim!” yazdı.

Oyun bilgisayarıyla günde 1 BTC kazmış

Cüzdanda ne kadar Bitcoin olduğunu açıklamayacağını belirten kullanıcı, ergenlik döneminde oyun bilgisayarında günde 1 BTC kazdığını ve aynı zamanda 2.33 dolardan BTC aldığını, alım satım yaptığını ifade etti.

Daha sonra onları ‘Hidden TrueCrypt volume’ seçeneği ile kilitleyen kullanıcı, günler sonra şifreyi kaybettiğini ve yaklaşık bir yıl sonra da sabit diskinin bir kısmının yandığını belirtti. 10 yıldır burada bulunan Bitcoin’leri kurtarmak için çabalayan eski hacker, sonunda bu çabasının karşılığını aldı.

Kayıp Bitcoin’ler fiyattaki çarpıcı artışla daha sık konuşuluyor

Kayıp Bitcoin’ler, fiyattaki çarpıcı artışın da etkisiyle son dönemde daha sık gündeme geliyor. Yakın zaman önce Ripple’ın eski CTO’su Stefan Thomas, 7002 BTC sakladığı cüzdanının şifrelerini unutmasıyla manşetlere çıkmıştı. Thomas da yıllardır bu cüzdana ulaşmaya çalışıyor ve 10 şifre deneme hakkından yalnızca 2 tane kaldı.

Benzer bir hikaye 35 yaşındaki Gallerli James Howells’a ait. Howells, 2013 yılında 7500 BTC sakladığı sabit diski yanlışlıkla çöpe attı ve birkaç hafta önce belediyeden BTC’lerin yüzde 25’i karşılığında şehir çöplüğünde arama yapılmasını istedi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: