Vitalik Buterin’den Ethereum 2.0 açıklaması: “Temmuz” demedim

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, uzun süredir beklenen ETH 2.0’ın başlangıç tarihiyle ilgili olarak açıklamalarda bulundu. Buterin, başlangıç tarihi olarak Temmuz ayından bahsetmediğini belirterek bu yılın üçüncü çeyreğini işaret etti.

ethereum

Ethereum’un kurucusu Vitalik Buterin, ETH 2.0’ın beklenen lansman tarihi hakkındaki görüşlerini açıkladı.

Pazartesi günü CoinDesk tarafından düzenlenen bir çevrim içi konferansta konuşan Buterin, ETH 2.0 projesi baş-araştırmacısı Justin Drake’in Şubat ayında ileri bir tarihi işaret ettiği başlangıç için Temmuz ayını konfirme etmişti. Buterin, güncellemenin gerçekten hazır olup olmadığını sorusuna “Sanırım evet” cevabını vermişti.

“Sahnelere çıkıp tarih vermek doğru değil!”

ETH 2.0 testnet koordinatörü Afri Schoedon ise, Buterin’in Twitter’daki açıklamalarına karşı çıkmış ve “Son spesifikasyon hiçbir istemciye uygulanmadı. Koordineli bir testnet ağı henüz başlatamadık” demişti. Schoedon ayrıca, “Sahnelere çıkmak, panellere gitmek ve sonra da tarih vermek hiç doğru değil. Ben Vitalik’in ‘Temmuz’ dediğini sanmıyorum ama konuşmayı da dinlemedim.” şeklinde tepki göstermişti.

“Temmuz” demedim

Buterin ise cevap olarak, “Evet ben ‘Temmuz’ demedim. Belki bana sorulan soruda ‘Temmuz’ kelimesi geçmiş olabilir. Ama soruda geçti mi, geçmedi mi hatırlamıyorum.” dedi.

Buterin daha sonra attığı bir tweet’te ise “Tamam soruda bana ‘Temmuz ayı’ diye soruldu mu, sorulmadı mı hatırlamam gerekirdi. Benim hatam” ifadelerini kullandı.

Schoedon, ETH 2.0’ın nihai lansmanından önceki revizyonunun birçok test versiyonundan biri olan Schlesi test ağlarını koordine ediyor. Schoedon ayrıca, ETH 2.0 Faz 0’ın 2021’e kadar başlayabileceğini söyledi.

Buterin, son olarak konu hakkında şunları söyledi:

“Röportajı ve soruyu tekrar dinledim. Soruda ‘Temmuz ayı’ deniyor. ‘Temmuz’ kelimesini duyduğumu hatırlamadığım için bu, benim hatam gibi duruyor. Bundan dolayı özür dilerim. Buradaki duruşum, ETH2 şu an yolda. Beklenmedik bir kaza olmadığı sürece testnet’ler de geliyor. Ancak istemci geliştiricilerinin zaman çizelgelerine de uymak zorundayız. Ve onlar şu anda ‘bu yılın 3. çeyreği…’ diyorlarsa ben onlara inanıyorum”

Bilindiği üzere ETH 2.0, Proof-of-work’den (PoW) Bitcoin’de olduğu gibi Proof-of-Stake’e geçen bir konsensüs algoritmasını temsil ediyor. Ethereum’un erken planlamalarında olan bu geçiş, gecikmeler ve sürekli ertelenen zamanlamalar nedeniyle tartışmalı bir hale geldi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: