Vergi düzenlemeleri, Brezilyalı Bitcoin borsalarını vurdu

Brezilya’da birçok kripto para borsasının vergi düzenlemelerinden dolayı kapılarını kullanıcılara bir bir kapattığı bildiriliyor.

Brezilyalı kripto para borsaları, özel mevzuat kabul edilmeden önce uygulanan vergi düzenlemeleri nedeniyle zor günler geçiriyor. Yeni gereklilikleri karşılamakta zorlanan borsalar, para cezalarıyla karşı karşıya kalıyor ve azalan işlem hacimlerinden dolayı kapanıyor.

Bitcoin.com’un aktardığına göre, etkilenen borsalardan biri olan Acesso Bitcoin faaliyetlerini sonlandırma kararı aldı ve bunun ana nedeni olarak yeni düzenlemelerin yarattığı mevcut durumu gösterdi. Borsanın kurucu ortağı Pedro Nunes, ülkenin yerel haber organı Portal do Bitcoin’e yaptığı açıklamada, “Vergi dairesi, yeni kuralları uygulamaya koyduktan sonra işlem hacimlerinde ciddi bir düşüş oldu. Ayrıca pazarda küçük borsalar için koşulların eskisi gibi olmadığını düşünüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Daha önce E-juno olarak bilinen Sao Paulo merkezli Latoex (Latin America Token Exchange) platformu da vergi dairesinin yeni şartlarına uymakta güçlük çekmesinden dolayı kapandı.

Yeni kurallar, Brezilyalı kripto para borsalarında gerçekleştirilen tüm işlemlerin miktar fark etmeksizin vergi dairesine bildirilmesini zorunlu kılıyor. Yanlış bilgi veren işletmeler, para cezalarına çarptırılıyor. İlgili beyan aylık olarak isteniyor ve gerçekleştirilmemesi durumunda ihlal başına 500 ila 1500 riyal arasında ceza uygulanıyor.

Benzer bir durum Avrupa’da da yaşanıyor. Yakın zaman önce uygulamaya konan AMLD5 ile birçok küçük ölçekli kripto para işletmesi, kapılarını kapatmak veya Avrupa toprakları dışına taşınmak durumunda kaldı. Lisans uygulamasını zorunlu tutan AMLD5, işletmelere yüklü lisans maliyetleri getiriyor. Bu maliyet de küçük işletmelerin karşılayabileceği tutarı aşıyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: