Venezuela, Bitcoin ve Litecoin’i ulusal platformuna ekliyor

Venezuela’da Bitcoin ve Litecoin’in devlet cüzdan uygulaması olan Patria (Vatansever) adlı ödeme platformuna katılacağı belirtiliyor.

Venezuela kripto para konusunda ciddi adımlar atmaya devam ediyor. Hiper-enflasyon sebebiyle ülkenin para birimi olan Bolivar’ın değerinin her geçen gün azaldığı ve Bitcoin kullanımının arttığı ülkede Bitcoin ve Litecoin‘in, devlet cüzdan uygulaması olan Patria (Vatansever) adlı ödeme platformuna katılacağı belirtiliyor. Otoriteler bu sayede vatandaşların kripto para biçiminde ödeme alabileceğini aktardılar.

Bitcoin’in ülkenin ulusal ödeme sistemine katılıyor olmasının Venezuela’daki Bitcoin ve kripto para kullanımını daha da artırması bekleniyor. Venezuela, dünya kripto para kullanımının en çok olduğu ülkeler arasında 3. sırada yer alıyor. Açıklama Patria’nın resmi sitesinden yapılırken, Maduro hükumeti de son senelerde ülkeye ciddi darbe vuran ABD yaptırımlarının etkilerini bu sayede azaltmaya çalışıyor.

Venezuelalı yetkililer şu ana kadar bekledikleri etkiyi göremedikleri Petro konusunda da sisteme Petro-BTC ve Petro-LTC çiftlerinin katılmasından sonra kullanımın artmasını bekliyorlar. Tüm bu gelişmelere rağmen uygulamanın ne zaman başlayacağıyla ilgili bilgi ise verilmedi. Öte yandan Bitcoin, Litecoin ve Petro’da yapılacak işlemlerden hükumet komisyon da alacak.

İlginizi çekebilir | Venezuela Ethereum üzerine borsa kuruyor.

Yapılan açıklamada ayrıca sistemin aşama aşama devreye gireceği ve ilk olarak belirli sayıda kullanıcıyla test döneminin olacağı belirtildi.

ABD’li yetkililerin uzun zamandır Bitcoin’in kendilerine karşı kullanıldığı yönündeki açıklamalarına rağmen Venezuela bu hamlesiyle kripto para kullanım konusunda daha cesur adımlar atacak gibi gözüküyor. Maduro hükumeti son olarak ülkede kripto para madenciliğini onaylamış ve resmiyete dökmüştü.

Bu güncelleme gibi Maduro hükumetinin, Bitcoin gibi sansüre dayanıklı ve merkeziyetsiz paraların kullanımı konusunda daha olumlu adımlar atması bekleniyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: