USDT için olumsuz karar BTC’yi nasıl etkiler? Dan Held yaygın kanıya karşı

Kraken yöneticisi Dan Held, Bitcoin’le ilgili yaygın yanlış inanışları ele aldı ve lider kripto para hakkında gereksiz ‘FUD’ oluşturan yorumlara karşı çıktı. Held ayrıca, USDT için olumsuz bir kararın Bitcoin’e yarayacağını savundu.

ABD merkezli kripto para borsası Kraken’de iş geliştirme yöneticisi olan ve özellikle Twitter’da başta Bitcoin olmak üzere kripto paralarla ilgili aktif şekilde yorum yapan Dan Held, Bitcoin’de düşüş bekleyen kişilere ve yapılan ‘FUD’ yorumlarına karşı çıktı.

Bitcoin’in düşüş yaşadığı her dönem bu tür yorumların yapıldığını belirten Held şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin ne zaman bir boğa sezonu yaşasa, zamanında bu treni kaçıranlardan, FUD yani biz Bitcoin’cilerin dediği gibi ‘Korku, Belirsizlik ve Şüphe’ yayılıyor ve kendi fikirlerini bu şekilde mantıklı kılmaya çalışıyorlar.”

St. Louis Federal Rezerv Bankası tarafından yayımlanan bir rapora atıfta bulunan Held, Bitcoin’in gerçek değeri olmadığı iddiasına ise sonuna kadar karşı çıktı:

“Kendi hükumetlerinin parasının hiçbir değeri yokken, Bitcoin’in hiçbir değerinin olmadığını söylemek… (Hayır, dolar altınla desteklenmiyor). O zaman şöyle demelilerdi, ‘Bitcoin birimlerinin hiçbir gerçek değeri yoktur. ABD doları, euro, İsviçre frankının da hiçbir gerçek değeri yoktur – FED’”

“Lale furyası…”

Başarılı yönetici ayrıca Bitcoin’in bir balon olduğu ve bir gün mutlaka patlayacağı söylemlerini de yorumladı:

“Bitcoin lale değildir. Dünyada şu ana kadar yaratılmış en iyi dijital değer saklama aracıdır. Hem ele geçirilmesi zordur hem de dünyada herhangi birine göndermek için kimseden izin almanız gerekmez”

“Para aklama ve terörizm”

En büyük kripto paranın para aklama ya da terörizmi finanse etme gibi hareketler için kullanıldığı iddialarını da yorumlayan Held, “Yılda yaklaşık 2 trilyon dolar para aklanıyor. Amerikan vatandaşları yılda 150 milyar doları uyuşturucuya harcıyor. Kripto para piyasasının değeri ise 1.1 trilyon dolar. Burada problem, hükumetin parasıyla ilgili, fonların gizlenmesini zorlaştıran açık defter teknolojisinin kullanıldığı Bitcoin ya da diğer kripto paralarla değil” dedi.

“Elektrik ahlak polisi yok”

Bitcoin madenciliği yapmanın maliyeti ve harcadığı enerji konularına da değinen Kraken yöneticisi şu ifadeleri kullandı:

“Bitcoin’in enerji harcaması hakkında şikayet etmeden önce altın çıkarmak için yapılanlara bakmak gerekir. Finansal sistemin, hükumetlerin, mahkemelerin, ordunun, selfie’lerin ya da Kardashian kardeşlerin programını izlemenin harcattığı enerjiye bakmak gerekir. Bu elektriği satın alıyorsunuz ve onu nasıl kullanacağınızı belirleyen bir ‘elektrik ahlak polisi’ yok”

Bitcoin piyasalarındaki manipülasyon konusunda yapılan eleştirileri de yanıtlayan Held, bankaların piyasalar ve finansal araçlar üzerinde yaptıkları manipülasyonlardan ötürü son 10 yılda 300 milyar dolar ceza aldıkları bilgisini verdi.

“USDT için olumsuz bir karar çıkarsa…”

Sabit para ihraççısı Tether şirketi hakkındaki davaya da değinen Held, olumsuz bir karar çıkması halinde Bitcoin’in çökeceği değerlendirmesiyle ilgili de şöyle konuştu:

“Bitcoin’in piyasa değerinin yalnızca yüzde 3’ünü sağlayan bir sabit paranın onun canını acıtacağını düşünmek absürt… Eğer Tether’in tamamen havadan yarattığı bir para olsaydı (ki böyle bir durum yok) bu Bitcoin için de harika olurdu çünkü o zaman insanlar Tether satıp Bitcoin almak için diğer sabit paraların değerini de düşürürdü”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: