Ünlü yatırımcı Bill Miller: Bitcoin bir fare zehiri olabilir, fare ise nakit!

bill-miller

Miller Value Partners’ın kurucusu olan ABD’li ünlü yatırımcı Bill Miller, şirketinin internet sitesinde 2020’nin 4. çeyreği ve 2021 yılıyla ilgili değerlendirmelerde bulunduğu bir yazı kaleme aldı. 2020’nin öğrettiği en önemli derslerden birinin, tahmin yapmamak olduğunu belirten başarılı iş insanı, yazısının son bölümünü ise Bitcoin‘e ayırdı.

ABD’li ünlü iş insanı ve dolar milyarderi yatırımcı Bill Miller, şirketi Miller Value Parners’ın internet sitesindeki yazısında ilk olarak 2020 yılındaki ekonomik krize değindi.

Böyle bir pandemiyi kimsenin tahmin edemeyeceğini belirten hayırsever iş insanı, “Büyük Buhran’dan sonraki en yüksek işsizlik oranı ve en büyük ekonomik krizi yaşıyoruz. 2020’de öğrendiğimiz bir şey varsa, o da önümüzdeki dönem hakkında artık eski alışkanlıklarda olduğu gibi sürekli tahminde bulunmamaktır. Aslında bunu her yıl görüyorduk ama hep tahmin ve öngörülerde bulunmaya devam ettik. Daha önce de ‘Öngörülemez gelecekte ne olacağını tahmin etmek yerine, şu anda ne olduğunu anlamamız lazım’ demiştim” dedi.

İçinde bulunduğumuz dönemin 2009 yılında başlayan bir boğa piyasası olduğunu belirten Miller, şu ifadeleri kullandı:

“Sir John Templeton’ın deidği gibi, ‘Boğa piyasaları kötümserlikte doğar, şüphe anında büyür, iyimserlikte olgunlaşır ve coşku anında ise ölür’. Şu andaki piyasa durumunu iyimserlik olarak yorumluyorum. Önümüzdeki dönem ciddi bir toparlanma olacaktır. Şirket kârlarının daha yüksek olacağı, enflasyonun düşük kalacağı, FED’in ekonomiye önemli miktarda likidite sağlamaya ve kısa vadeli faizleri sıfırda tutmaya devam edeceği bir yıl olacaktır. FED’in, ekonomi düzelmeden politikasında ciddi bir değişiklik yapacağını sanmıyorum. Bu ekonomik durum ve işsizlik oranı önümüzdeki birkaç yıl da böyle gidebilir. Piyasa değerleri yüksek gözükebilir ancak onlar da ekonomik koşulların sağlayalabileceği kadar yükselecektir. Söylendiği kadar çıkamazlar. 2021’in ekonomik ve kâr büyümesi açısından şu anki hisse senetleri ve tahvillerde fiyatlandığı gibi geçeceğini düşünmüyorum. Burada bir konsensüs var ama ben buna katılmıyorum.”

“Şirketler, bilançolarının bir kısmını Bitcoin’e geçirirlerse bu bir sele dönüşür”

Yazısının son bölümünü son dönemde ciddi şekilde çıkış yakalayan Bitcoin’e ayıran Bill Miller, kripto para piyasasındaki gidişat hakkında şu yorumları yaptı:

“Son olarak Bitcoin’e değinmek istiyorum. 2020’nin en iyi performans gösteren varlığı… Ben bunu yazarken 31 bin doların bile üzerinde… Aralık ayından bu yana getirisi yüzde 50’den fazla… Son 1, 3, 5 ve 10 yılda tüm varlık sınıflarını geride bıraktı. Piyasa değeri JP Morgan ve Berkshire Hathaway’den fazla. Hala da büyüme çağında. FED, nakit para kaybı içeren yatırımlarını önümüzdeki dönemde de sürdürecek gibi gözüküyor. Square, MassMutual ve MicroStrategy gibi şirketler, bilançolarındaki parayı kaybedilmesi garanti olan nakitten Bitcoin’e geçirdiler. Paypal ve Square’in, her gün çıkarılan 900 yeni Bitcoin’in tamamını müşterileri adına satın aldıkları tahmin ediliyor. Dijital altın olarak görülen Bitcoin’in aslında ‘sarı metal’e göre çok daha fazla avantajı var. Enflasyon artarsa, ya da artmasa bile, eğer şirketler bilançolarının bir kısmını nakitten Bitcoin’e geçirme kararı alırlarsa bu bir sele dönüşür. Warren Buffet’ın ünlü bir sözü vardır ve Bitcoin’i ‘fare zehiri’ olarak tanımlar. Doğru söylüyor olabilir. Bitcoin bir fare zehiri olabilir, fare de nakit.”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: