Ukrayna hükümeti, dijital para için Stellar’ı seçti

Ukrayna ve Stellar, Grivna’yı dijitalleştirmek için kolları sıvadı. Çalışmalar, bu ay resmi olarak başlatılacak.

4 Ocak 2021

stellar

Ukrayna, bir merkez bankası dijital parası (CBDC) oluşturmak için Stellar blok zinciri platformunu kullanacağını duyurdu.

Bugün Ukrayna Dijital Dönüşüm Bakanlığı ve Stellar Geliştirme Vakfı arasında bir sanal varlıklar ekosistemi ve Ukrayna’nın ulusal dijital parasını oluşturmak üzere anlaşma imzalandığı açıklandı.

Konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Dijital Dönüşüm ve Bilgi Teknolojileri Bakan Yardımcısı Oleksandr Bornyakov’a göre, Ukrayna’nın merkez bankası Ukrayna Ulusal Bankası, 2017’den beri bir dijital para çıkarma konusunu araştırıyor ve Stellar ile varılan ortaklık ‘sanal para’ geliştirilmesi için temel teşkil edecek. Bakan Yardımcısı ayrıca, bakanlığın Ukrayna’da sanal varlıkların geliştirilmesi için yasal çerçevenin oluşturulması üzerine çalışma yaptığını belirtti. Bornyakov, “Stellar Geliştirme Vakfı ile iş birliğimizin sanal varlık endüstrisinin gelişimine ve küresel finansal ekosisteme entegrasyonuna katkı sağlayacağına inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

2014 yılında Ripple’ın kurucu ortağı Jed McCaleb tarafından kurulan Stellar, geçtiğimiz ay köklü Alman bankası Bankhaus von der Heydt (BVDH) ile euroya dayalı bir stabil kripto para çıkarmak için iş birliği yapmıştı. Almanya’nın finansal piyasaları düzenleyen kurumu BaFin de Staller üzerinde token’laştırılmış tahvil ihracına onay vermişti.

Ukrayna’nın resmi parası Grivna’yı dijitalleştirme çalışmaları bu ay resmi olarak başlayacak.

Dünyanın dört bir yanından ülkeler, kendi dijital paralarını oluşturmak için çalışıyor. Türkiye’de de dijital para denemelerinin bu yılın ikinci yarısında resmen başlaması bekleniyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: