“Uçuruma doğru gidiyoruz” diyen ünlü milyarder: Bitcoin’in kaderi şekilleniyor

Erken dönem Bitcoin yatırımcılarından biri olan Social Capital CEO’su ve eski Facebook yöneticisi Chamath Palihapitiya, finansal sistemin bir uçuruma doğru gittiğini söyledi. Palihapitiya, Bitcoin ile ilgili de değerlendirmeler yaptı.

Social Capital CEO’su ve Facebook eski yöneticisi Chamath Palihapitiya erken Bitcoin yatırımcılarından… 2013 yılında birçok kripto paradan satın alan Palihapitiya Bitcoin fiyatı 80 dolar olduğu dönem birçok BTC satın aldı.

Palihapitiya, Morgan Creek Digital ortaklarından Anthony Pompliano’yla katıldığı bir tartışma programında, küresel ekonominin ve devletlerin son durumu ile finans sektörünü yeniden rayına oturtmak için gerekenleri sıraladı. Palihapitiya ayrıca 2020’li yıllarda yaşanacak ekonomik kriziden Bitcoin’in nasıl pozitif ayrılabileceğini de anlattı.

Palihapitiya, Bitcoin’in kitleler halinde benimsenmesi için hala çok volatil olduğunu düşünüyor ancak son aylarda bu konuda ciddi bir ilerleme yaşandığını belirtiyor.

“Bitcoin henüz prime time’a hazır değil”

Social Capital CEO’su, şu anki küresel finansal kriz ve Bitcoin bağlantısıyla ilgili fikirleri sorulunca BTC’nin henüz ‘prime time’ için hazır olmadığını söyledi:

“Hala spekülatif bir enstrüman ve güvenilir olamayacak şekilde spekülatif. İtibari paranın yerini alması gerektiğini söyleseniz burada sadece ABD dolarının volatilitesine bakmanız gerekir. Doların yerini ondan çok daha fazla volatil bir parayla dolduramazsınız. Bu yol işe yaramaz”

Palihapitiya ayrıca, itibari paraların şu an stabil şekilde işleyen ekonomilerin ana sütunları olduğunu belirtti ve Bitcoin’in kitlesel benimsenmesinin önüne geçen etkenin ise volatilite olduğu yorumunu yaptı:

“Aşırı volatilite Bitcoin’i günlük al-satçıların arka mahallelerine çekiyor! Ve şu anda olduğumuz yer burası… Biz arka mahallelerdeyiz. Gettolardayız.”

Palihapitiya’ya göre Bitcoin günlük al-sat yapanlardan ve spekülatörlerden kurtularak bu gettolardan çıkabilir. Ayrıca, uzun vadeli BTC yatırımcılarının da ilgisi korunmalı ve geleneksel finans altyapısının çökme potansiyeli karşısında Bitcoin hep güven veren varlık olmalı.

“Bir uçuruma doğru gidiyoruz”

Palihapitiya, Bitcoin sahipleri için iyi haberi finansal sistemin birkaç ay öncekinden çok daha kötü olduğu bilgisinin aktararak verdi:

“Yavaş gidiyoruz ama bir uçuruma doğru gidiyoruz ve sonunda büyük bir duvar olan bu uçurumdan aşağıya çok daha hızlı inmeye başlayacağız”

Başarılı CEO’ya göre dünya, enflasyon ve küçülme arasında bir seçim yapmalı ve bu seçim, biz o duvara doğru giderken yapılmalı.

Palihapitiya, “Bitcoin bağımlılığı belki küçülmeye giden bir yol gibi gözükecek ancak bu aslında güvenliğe doğru bir uçuş olacak” diyor.

Eski Facebook yöneticisi ayrıca yolun sonundaki o duvara çarpma gidişatının şekillenmesinin 10 yıl alacağını öne sürdü.

Palihapitiya Bitcoin’i ikili bir yatırım olarak görüyor ve ona göre amiral kripto para biriminin şu anki binlerce dolarlık volatilitesi büyük resme bakıldığında önemli değil.

Palihapitiya ayrıca, “ya sıfır olacak ya milyonlara gidecek” iddiasında.

Başarılı yöneticiye göre, Bitcoin’in 1 milyon dolar ya da daha fazla olması demek, onun yarı altın statüsüne gelmesi ve merkez bankaları tarafından değil insanlar tarafından tutuluyor olması demek. Palihapitiya, bu senaryonun gerçek dünyada oynanma olasılığının son zamanlarda arttığını düşünüyor:

“Bitcoin’in değerli olma olasılığı geçmişte yüzde 1’di. Ancak, maalesef şu anda yüzde 5 ya da 10 durumunda. Aslında şansımız şu ki, 2030’a kadar buradan çıkma şansımız yok gibi görünüyor. Bu enflasyon ortamından kurtulmanın tek yolu, yarı-altın tarzı bir sistem kurmak ancak bunu da hükumetler ya da merkez bankalarıyla yapmak imkansız. Çünkü bir varlık üzerinde ya da bir değiş tokuş oranı üzerinde anlaşamazlar. Ancak sistem dibe çöktüğü zaman insanlar bunu (Bitcoin ile) başarabilirler.”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: