Twitter’ı kullanarak 23 Bitcoin çalan hırsızlara iki yıl hapis

Twitter’ı kullanarak 23 Bitcoin çalan iki Kanadalı, 17 ilâ 24 aylık hapis cezası aldı ancak cezaları 3 yıl denetimli serbestliğe düşürüldü.

İki Kanada vatandaşı Twitter üzerinden dolandırdıkları bir Amerikalı’dan Bitcoin çaldıkları için iki yıl hapse mahkum edildiler.

Karanjit Singh Khatkar ve Jagroop Singh Khatkar adlı kişiler, dolandırıcılık ve kara para aklama suçundan 17 ilâ 24 aylık hapis cezası aldılar ancak cezalar 3 yıl denetimli serbestliğe düşürüldü.

CoinDesk’in ABD Adalet Bakanlığı Avukatlık Bürosu’nun salı günkübasın açıklamasından aktardığına göre, iki dolandırıcı kurbanı, Hong Kong merkezli kripto borsası HitBTC müşteri hizmetleri temsilcileri olarak tanıttı ve kandırmaya çalıştı. Ekim 2017’de iki sanık, kendilerini HitBTC çalışanı olarak gösterdikleri fotoğrafın olduğu @HitBTCAssist adlı bir Twitter hesabı açtılar ve kurbanı HitBTC hesabından, Karanjit Khatkar’ın Kraken hesabına 23.2 Bitcoin (bugünün parasıyla 118 bin dolar) yollamaya ikna ettiler. Khatkar’lar ayrıca Amerikalı kurbanın hesap bilgilerinin detaylarını ve e-mail şifrelerini de ona söyletmeyi başardılar.

Hırsızlıktan sadece birkaç gün sonra ise Khatkar’lar, aldıkları parayı bölüştüler ve bir bölümünü kumarhaneler ve pahalı arabalar ile harcadılar.

16 Aralık 2019’daki mahkemede Khatkar’lar tüm suçlamaları reddederken, cezalarına fazladan 184,511 dolar tazminat da eklendi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: