Türkler, Bitcoin düşerken alıma yöneldi

Bitcoin fiyatı sert bir şekilde değer kaybederken Türkiye’de Bitcoin satın almayla ilişkili Google arama sorguları 9 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

Bitcoin’in fiyatının Mart ayının ikinci haftasında sert bir şekilde düştüğü sırada Türkler alıma yöneldi. Bitcoin satın almayla ilişkili Google arama sorgularının sayısı 9 aydır görülmeyen seviyelere çıktı.

Bir numaralı kripto para, 12-13 Mart’ta 8000 dolar seviyelerinden 3700 dolar seviyelerine hızlı bir düşüş yaşamıştı.

Google verileri, Bitcoin’deki bu düşüşe bağlı olarak Türklerin Bitcoin satın almak istediklerini gösteriyor. 1-7 Mart haftasında “bitcoin al” ve “bitcoin nasıl alınır” sorgularındaki arama hacmi, yılın en düşük seviyelerinde yer alıyordu. Her bir sorgunun hacmi o hafta sırasıyla 13 ve 12 olarak ölçülmüştü.

Bununla beraber bir sonraki hafta “bitcoin al” sorgusunun hacmi 39’a, “bitcoin nasıl alınır” sorgusunun hacmi ise 59’a yükseldi. Bu haftanın ardından gelen 15-21 Mart haftasında ise çıkış daha da şiddetlendi. “bitcoin al” sorgusu 47’ye, “bitcoin nasıl alınır” sorgusu ise 62’ye çıktı. İçinde olduğumuz haftada ise “bitcoin nasıl alınır”, 67 olarak ölçüldü.

Google, arama hacimlerini ölçmek için sorgulara 1 ila 100 arasında değişen değerler veriyor. 1, ilgili terim için en düşük ilgiyi gösterirken 100 ise ilginin tavan yaptığı anlamına geliyor.

“Bitcoin nasıl alınır” sorgusunun son bir yıldaki en yüksek arama hacmi (100), 23-29 Haziran haftasında görüldü. O hafta Bitcoin’in fiyatı 13,880 dolara tırmanmıştı.

Öte yandan kripto para borsası BtcTurk’ün CEO’su Özgür Güneri de yakın zaman önce katıldığı bir televizyon programında fiyat düşerken insanların ilgisinin artışa geçtiğine vurgu yapmıştı. Güneri, “Bence en önemli şey şu, uzun zamandır finansal piyasaların içindeyim, çok kriz yaşadım ama ilk defa kariyerimde fiyatı böyle düşen bir varlığa yatırımcı ilgisinin arttığını görüyorum. Bu bana çok farklı ve değişik geliyor. Bu gerçekten enteresan. Sadece Türkiye’de değil bu. Bizim kendi rakamlarımıza baktığımızda geçen aya göre hem üyelik sayılarımızda ciddi bir artış var hem de ilk defa Türk Lirası yatıranların sayısında. Küresel olarak Bitcoin’in fiyatının düşmesi bazı bireysel ve kurumsal yatırımcılara da buraya yönlendirdi.” demişti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: