Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, 7/24 anlık ödeme sistemini duyurdu

TCMB, 7/24 anlık para transferine izin veren yeni bir sistemi devreye alıyor. FAST adı verilen sistem için pilot uygulama Aralık’ta başlıyor.

turk-lirasi (1)

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) yeni bir ödeme sistemini hizmete açmak için tüm hazırlıkların tamamlandığını bildirdi.

Yeni sisteme FAST, yani Fonların Anlık ve Sürekli Transferi adı verildi. Açıklamada, “FAST ile birlikte vatandaşlarımız farklı bankalardaki hesapları arasındaki para transferlerini, saniyeler içerisinde, 7 gün 24 saat gerçekleştirebileceklerdir.” denildi.

FAST Sisteminin, 18 Aralık 2020 tarihinden itibaren pilot uygulama olarak hizmete alınması ve kademeli bir şekilde vatandaşların kullanımına açılması planlanıyor. Sistemin kısa bir zaman içerisinde tüm finansal kuruluşları kapsayacak şekilde yaygınlaşması hedefleniyor.

Telefon numarası veya e-posta adresi ile ödeme yapılabilecek

Açıklamaya göre FAST sistemi devreye girdiğinde ödemelerin telefon numarası, kimlik numarası veya e-posta adresi gibi bilgiler kullanılarak daha kolay bir şekilde başlatılmasını sağlayan Kolay Adresleme Sistemi de kullanıma sunulacak.

BKM’ye hakim ortak olmuştu

FAST sisteminin TCMB’nin Bankalararası Kart Merkezi’ne (BKM) hakim ortak olarak hissedar haline gelmesinden aylar sonra ortaya çıkması dikkat çekici. Banka, geçtiğimiz Nisan ayında BKM’ye ortak olmuş, ardından BKM’ye ödemeler alanında ilave sorumluluklar verileceğini bildirmişti.

Öte yandan TCMB, dijital para çalışmalarında da vites yükseldi. Banka, Eylül ayında dijital para konusunda arge ekibinde çalışacak 10 uzman aradığını duyurmuştu.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: