Türk Bitcoin borsaları Haziran’da 5 milyon ziyaret aldı: Biri patlama yaptı

Haziran ayında Türk kripto para borsalarına ziyaret sayısı, küresel borsalarda da olduğu gibi genel olarak düştü. Bununla birlikte Bitexen, 4 kat artış yaşadı.

server

Bitcoin fiyatının yatay bir seyir izlediği Haziran ayı geride kaldı. Piyasa değeriyle en büyük kripto para ay boyunca genellikle 9-10 bin dolar aralığında işlem gördü.

Bitcoin fiyatındaki yukarı veya aşağı yönlü sert hareketler, daima Bitcoin ve kripto para piyasalarına dönük ilgiyi canlandırıyor. Bununla beraber yatay seyir, ilgi ve işlem hacminin azalmasını beraberinde getiriyor. Bitcoin’deki hareketsizliğin bir sonucu olarak yerli kripto para borsaları ziyaret sayısında düşüş yaşadı fakat biri, muhtemelen kendi kripto parasındaki çarpıcı fiyat değişiminin etkisiyle adeta internet trafiğinde patlama gördü.

Borsalara ziyaret Haziran’da genel olarak düştü

SimilarWeb verilerine göre, Türkiye’nin işlem hacmi ve kullanıcı sayısıyla en büyük kripto para borsası BtcTurk’ün web sitesi, Haziran ayı ziyaret sayısında Mayıs ayına göre yüzde 27 oranında bir düşüş yaşadı. Paribu.com’da da durum BtcTurk ile tamamen aynıydı. Hem BtcTurk hem de Paribu, Mayıs ayında 1 milyon 450 bin, Haziran ayında da 1 milyon 50 bin ziyaret aldılar. Verilere mobil uygulamalar dahil değil. Ayrıca bu noktada, SimilarWeb verileri ile Google Analytics verilerinin tam olarak örtüşmediğini not etmek önemli. SimilarWeb, genellikle Google Analytics’e göre rakamları bir miktar daha az gösteriyor ancak eğilim Google Analytics ile aynı oluyor.

Bitexen’de ziyaret sayısı, Mayıs’tan Haziran’a 4’e katlandı

Öte yandan Bitexen ise adeta patlama yaptı. SimilarWeb’e göre Bitexen.com, Nisan ayında sadece 25 bin ziyaret almıştı. Bu rakam, Mayıs ayında 550 bine, geçtiğimiz ay ise 2 milyon 350 bine çıktı. Bitexen’deki bu çıkış, borsanın kendi kripto parası Exen coin’e atfedilebilir. Çünkü Nisan ayında 40 kuruştan işlem gören Exen, Haziran ayı ortalarında 24.6 liraya tırmandı.

Diğer kripto para borsalarının internet trafiği Haziran ayında şöyleydi:

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: