Trump “Oy sayımını durdurun” dedi, Bitcoin düştü

Dünya ABD başkanlık seçimlerine kilitlenmiş Biden ve Trump’ın açıklamalarını dinlerken Donald Trump’tan da sabah saatlerinde seçimle ilgili sert sözler geldi. Üst mahkemeye giderek oy sayımının durdurulmasını isteyeceklerini belirten Trump, seçimlerde oyların çalındığını iddia etti. Bu açıklamaların ardından geleneksel piyasalarla birlikte Bitcoin’de de düşüş yaşandı.

donald-trump

Haberin yazıldığı esnada 13 bin 670 dolar civarında işlem gören Bitcoin, Trump’ın çağrısı ile 13 bin 520 dolara kadar çekildi. Bunun öncesinde en büyük kripto para, 13 bin 800 dolardan alınıp satılıyordu. Bitcoin bugün ilk saatlerde de 14 bin 80 dolara ulaşmıştı.

Asya piyasalarının açılması, ABD medyasının Donald Trump’ın Florida gibi birkaç önemli eyalette önde gittiği yönünde haberler yapmasının yanında, Biden’ın kazanması durumunda çıkması beklenen daha büyük destek paketi umutlarının azalmasıyla Bitcoin de düşüşe geçti.

“Oy sayımını durdurun” dedi, düşüş geldi

TSİ 11.30 civarında Bitcoin’deki düşüş daha da hızlandı ve BTC 13 bin 800 seviyelerinden 13500’lere geriledi. Aşağı gidişat, Trump’ın, Biden tarafını seçimde hırsızlık yapmakla suçlamasının ardından geldi.

Trump TSİ 10.30 civarında yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Oy sayımının durdurulmasını istiyoruz. Bu Amerikan halkını açıkça kandırmak ve dolandırmaktır. Ülkemiz için bir utanç yaşıyoruz. Seçimi kazandığımızı açıklamaya hazırlanıyorduk ve net şekilde kazandık da…”

S&P 500 vadeli işlemleri şu anda yüzde 1 daha düşük seviyede işlem görüyor. Nasdaq vadeli işlemleri, bugün erken saatlerde görülen yüzde 4’lük kazanca oranla şu anda sadece yüzde 0,8 artış gördü.

ABD devlet tahvillerindeki 10 yıllık getiri oranı da, artan talebe rağmen 23 baz puanlık yüzde 0.77’lik düşüş yaşadı.

Bitcoin, Türkiye’deki borsalarda ise 116 bin 500 TL’den alınıp satılıyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: