Tron’daki DeFi projesi, 10 milyon dolarla ortadan kayboldu

Tron tabanlı DeFi projesi SharkToken, yatırımcılarını dolandırarak kayıplara karıştı. En az 25 bin kullanıcısı olan platformda yapılan vurgunun 10 milyon doları bulduğu belirtiliyor.

para-kacak

SharkTron DeFi projesinin geliştiricileri, toplam değerleri 10 milyon dolara varan TRX token’larıyla kayıplara karışarak dolandırdı. Hırsızlığı doğrulayan Tron Vakfı, SharkTron token sahiplerine kayıp paraların bir kısmının dondurulduğunu bildirdi. Dolandırıcılık, SharkTron geliştiricilerinin yatırımcıları token’ı satın almaya davet eden bir basın bülteni yayınlamasından sadece birkaç hafta sonra meydana geldi.

Tron Vakfı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Shark olayıyla ilgili olarak Binance’le iletişime geçtik ve bu olayın arkasında kişileri ortaya çıkarmak ve çalınan paraların izine ulaşmak için birlikte çalıştık. Paraların bir kısmı Binance’te donduruldu. Bu olayda mağdur olduysanız lütfen polise bildirin. Kalan paraları takip etmek ve Tron topluluğunun çıkarlarını korumak için borsalarla birlikte çalışacağız.” ifadeleri yer aldı.

SharkTron projesi, bu tür dolandırıcılıklara imza atan birçok projede olduğu gibi yüksek getiriler vadediyordu. DeFi platformunun internet sitesine ulaşamayan yatırımcılar, kısa süre sonra dolandırıldıklarını fark etti.

Öte yandan Twitter kullanıcıları, bir iddiaya göre, SharkTron projesi konusunda Sun’ı defalarca uyardı. Sun’ın buna rağmen projedeki tehlike işaretlerini görmezden geldiği ileri sürülüyor. SharkTron protokolü, Sun öncülüğünde oluşturulan merkezi olmayan borsa Justswap’ta listelenmişti. Dahası, artan endişeler ve şikayetlere rağmen Justswap platformunun SharkTron’u beyaz listede tuttuğu belirtiliyor.

Bir kullanıcı, yaklaşık 9 bin dolar değerindeki 357 bin 500 TRX’i SharkTron’da kaybettiğini ifade etti.

En az 25 bin kullanıcı

Dapp.com’daki veriler, SharkTron’u kullanıcı sayısının en az 25 bin olduğunu gösteriyor. Protokolde toplam işlem hacmi 70 milyon doları geçerken toplam işlem sayısı da 350 bin sınırında.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: