Tron kurucusundan ünlülere para ödendiği iddiasına yalanlama

Tron’un ünlülere tweet atmaları için para ödediği haberlerinin çıkması üzerine Justin Sun’dan açıklama geldi. Sun, vakfın bu durumla ilgisi olmadığını hatta bu politikanın arkasında kimler olduğunun da bilinmediğini söyledi.

Youtube’da 13,5 milyon dan fazla abonesi olan ve teknoloji konusunda videolar çeken Marques Brownlee, kendisine Tron’u övmesi karşılığında para teklif edildiğini açıkladı. Sosyal medyaya bomba gibi düşen ve kısa sürede yayılan videoda Brownlee ayrıca, birçok ünlünün de kendilerine yapılan teklifleri kabul ettiklerini söyledi:

“Sponsorlu tweet olmasın”

“Bugün bir e-mail aldım ve Tron için sadece bir tweet atmamı istediler. Ayrıca Lindsay Lohan, Amanda Cerny, NeYo, Lil Yachty ve birçoklarının benzer teklifleri kabul ettiklerini söylediler. Okudukça e-mail’in ne kadar baştan savma yazıldığını daha çok anladım. Kendilerinin ‘Ethereum killer’ olarak lanse edildiklerini söylüyorlar ama tweet’in de ‘sponsorlu’ gibi anlaşılmamasını istiyorlar.”

Bilindiği gibi bir varlığın para karşılığı reklamını yapıp, bunu açıklamamak ABD Federal Ticaret Komisyonu düzenlemelerince yasak.

Brownlee’nin ekran görüntüsünü de aldığı e-mail’de, gönderen kişi, Tron’un ortaklarından biri olduğunu belirtiyor ve, Lindsay Lohan, NeYo, Lil Yachty gibi isimlerin de bu kampanyaya katıldıklarını aktarıyor. Tron ortağı olduğunu belirten bu kişinin atılan tweet’lerin linklerini de Brownlee’ye gönderdiği görülüyor.

“Zorunlu metne gerek yok”

Mail’de “Sponsorlu tweet gibi gösterilmemesi gerekiyor. Marques sadece bir tweet atarak Tron hakkındaki düşüncelerini paylaşabilir. Zorunlu bir metin olmasına gerek yok” deniyor.

Justin Sun’dan açıklama: Vakfın alakası yok!

Brownlee’nin olanları anlattığı videonun Youtube başta olmak üzere sosyal medyada yayılmasından kısa süre sonra ise Tron kurucusu ve CEO’su Justin Sun’dan da açıklama geldi. Sun, “TRON promosyonu için ünlülere para ödediğimize dair son dönemde dedikodular var ancak TRON Vakfı’nın bunlarla hiçbir ilgisi yoktur. Vakıf bu tür hareketlerin arkasında kimin olduğuna dair de bilgi sahibi değildir” dedi.

Bir ünlünün Tron’un reklamının yapılması için para alması karşılığında bunu açıklaması gerektiğini belirten Sun, “TRON Vakfı, şeffaflığın önemine inanır. Eğer reklam karşılığında ödeme alan varsa bunu açıklamalıdır” şeklinde konuştu.

Geçen hafta tersini söylemişti

Bu açıklamasına rağmen Sun’ın geçen hafta Bloomberg’e Tron’un reklamının yapılması için daha fazla ünlüyle anlaşma yapacağını söylemiş olması da dikkat çekiyor. Sun, “Tron’un daha iyi pozisyona gelmesi ve tanınır olması için daha çok ünlüyle anlaşacağız “demişti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: