Tether’da yeni gelişme: Tether’ın bankası müşteri fonlarını Bitcoin’e yatırmış

tether-usdt (4)

Tether’in Bahamalar merkezli bankası Deltec, müşteri fonlarını, fiyatın 9 bin 300 dolar seviyesinde olmasından bu yana Bitcoin‘e yatırdıklarını açıkladı.

Deltec Bank & Trust bankası yatırım yöneticisi Hugo Rogers, senelik bir değerlendirme videosunda yaptığı açıklamalarda, dolar destekli olması gereken ancak şu ana kadar hem dolar hem de “nakit eş değerleri” ve “diğer varlıklar” tarafından desteklendiği belirtilen USDT stabil kripto parası hakkında yeni soruların ortaya çıkmasına sebep oldu. Rogers videoda şu ifadeleri kullandı:

“9300 dolar olduğu dönemde müşterilerimiz için Bitcoin aldık, dolayısıyla yaptığımız bu seçimin 2020 yılı boyunca doğru bir seçim olduğunu gördük ve 2021’de de bu gidişatın devam etmesini bekliyoruz”

Tether şirketi doğruladı

Twitter’da bir kullanıcının ortaya çıkardığı video ses getirirken, Tether şirketi baş hukuk müşaviri Stuart Hoegner, bir sözcü aracılığıyla yaptığı açıklamada Deltec’in Tether’in bankası olduğunu doğruladı.

Tether’in 2018’de, bankada 1.8 milyar dolar tuttuğunu belirten bir mektubunun ardından Deltec manşetleri süslemişti. Bu miktar, o dönem Tether dolaşımdaki USDT miktarına çok yakın bir meblağydı. İmzasız olan bu mektubu bir Deltec yöneticisi daha sonra doğrulamıştı.

Hatırlanacağı üzere bir sonraki yıl ise, New York Başsavcılığı, sahipleri ve yöneticilerinin aynı olmasından ötürü Tether’in kardeş şirketi olduğu belirtilen Bitfinex’in ödeme sağlayıcılarından ötürü 1 milyar dolar zarar edip, bu rakamı dolaşımdaki USDT’leri desteklemesi gereken Tether’in bankadaki rezervlerinden karşıladığını ortaya çıkarmıştı.

Borç verme yasağı da bugün bitiyor

İki şirket de şu anda mahkeme emriyle birbirlerine borç verme yasağı altındalar ancak bu yasağın süresi de bugün (15 Ocak) bitiyor. Bazı yatırımcılar ve akademisyenler Bitcoin’in son dönemdeki yükselişinin USDT çıkarılmasıyla desteklendiğini iddia ediyorlar. Dolaşımda şu anda 25 milyar dolarlık USDT bulunuyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: