Tether ve Bitfinex, savcılıkla iş birliği yapıyor: Kritik belgeler teslim ediliyor

bitfinex

New York Başsavcılığı (NYAG) Tether ve Bitfinex arasında iddia edilen 850 milyon dolarlık borç kapama iş birliği ile ilgili belgelerin önümüzdeki haftalarda eline ulaşmasını beklediğini açıkladı. Bunun sebebi ise başsavcılığın çarşamba günü üst mahkemeye gönderdiği, iki şirketin bir süredir başsavcılıkla iş birliği içinde olduğunu belirten bir mektup.

Konuyla ilgili olarak NYAG ayrıca, belgelerin belirtilen son tarih gününden sonra gönderileceğinin, yani gecikmenin de altını çiziyor. İki şirket arasındaki ilişkiyi göstermesi beklenen belgeler daha önce de mahkeme tarafından talep edilmiş ancak gönderilmeyince bir kez daha benzer bir uyarı yapılmıştı. Başsavcılık da gecikme/gönderilmeme sebebiyle Tether’in Bitfinex’e başka fon sağlamasını engelleyen bir karar çıkarmıştı. Bu kararın bitiş tarihi ise 15 Ocak 2021 olarak belirlenmişti ancak kurumun bu süreyi belgeler gelmeden önce yeniden uzatması bekleniyor.

Hatırlanacağı üzere New York Başsavcılığı, Bitfinex’in müşterileri adına tuttuğu 850 milyon doların kaybedilmesinin üzerini kapamak için ödeme sağlayıcısı Crypto Capital aracılığıyla gizlice kardeş şirket Tether’den borç para aldığını iddia etmişti.

İki şirket daha önce mahkemenin talep ettiği belgelerin çok geniş dosyalamaya ait olduğunu ve dolayısıyla istenilen detayların kısa sürede gönderilmesinin mümkün olmadığını belirtmişlerdi. Birçok kişi iki şirketin belgeleri göndermek istemediğini söylemiş ve bu isteksizliğin altında bazı sırların saklandığı iddia edilmişti.

Crypto Capital şirketinin bazı yöneticileri de 2019 yılında 56 değişik bankada bulunan hesaplarla küresel bir ağ aracılığıyla para gizledikleri gerekçesiyle suçlanmışlardı. Bitfinex’te kaybedilen yaklaşık 1 milyar dolarlık fon için çeşitli mahkeme çağrılarında bulunmuştu.

Tether’den ‘yüzde 75’ itirafı

Hatırlanacağı üzere Tether de 2018 yılında çıkardığı USDT’lerin hepsini karşılayacak fonu olmadığını ve yüzde 75’lik bir kısmının karşılığı olduğu itiraf eden bir açıklama yapmıştı. Buna rağmen USDT uzun süredir ve açık ara farkla en çok kullanılan sabit coin olma unvanını sürdürüyor. Tether şirketinin çıkardığı USDT sabit coin’inin piyasa değeri de 20 milyar dolar civarında.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: