Tesla’nın Bitcoin alımı, birçok şirket için uyarıcı oldu

tesla

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık Bitcoin alımı, birçok kurumsal şirketin de kripto parayatırımını değerlendirmeye almasına sebep oldu.

Bir süredir MicroStrategy ve Square gibi kurumsal firmaların Bitcoin alımları gündemdeydi ancak bilindiği gibi bu iki şirket de S&P 500 listesinde değil. Son alım yapan firma Tesla ise S&P 500’ün 4. büyük şirketi ve sahibi Elon Musk dünyanın en zengini olarak gösteriliyor. Dolayısıyla artık kripto paralar devlerin de toplantı odalarını meşgul edecek.

“Bir gecede olmaz ama gidişat olumlu…”

Konuyla ilgili Bloomberg’e değerlendirmelerde bulunan Fundstrat Global Advisors stratejisti David Grider, teknolojik ödemelerin ve blokzincir benimsenmesinin arttığını belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Şirketlerin kasalarını Bitcoin almak için açmalarını sağlayacak olan birçok temel faktör var. Bu tabii ki bir gecede olacak bir şey kesinlikle değil ancak bu gidişatın devam edeceğini öngörüyoruz”

Öte yandan Tesla’nın kripto para ödemesi kabul edeceğini açıklamasının ardından da Bitcoin fiyatı TSİ salı sabahı 47 bin doların üzerine çıktı. Fiyat, Paul Tudor Jones gibi yüksek profilli yatırımcıların ve PayPal gibi şirketlerin yatırımları arasında geçen yıldan bu yana dört katına çıktı. Fiyat artışı ise yılbaşından bu yana yüzde 60.

1,5 milyar dolar okyanusta damla gibi

Tesla’nın 1,5 milyar dolarlık alımı, nakit gücünün yüzde 8’lik kısmının Bitcoin’e geçmesi demek. Tabii ki Amerika’nın tüm güçlü bir sağlam şirketleri göz önüne alındığında bu, okyanusta bir damla gibi. Bloomberg tarafından derlenen verilere göre, Tesla’nın alımı, S&P 500 üyelerinin bilançolarında tutulan 2,79 trilyon dolarlık nakit ve nakit benzeri varlıkların sadece yüzde 0,05’i değerinde.

“Kısa vade için iyi bir değer saklama aracı olduğunu söyleyemem”

Tesla’nın alımıyla ilgili konuşan Georgetown Üniversitesi’nde doçent doktor olan James Angel’a göre bu alım Tesla için çok riskli:

“Kurumsal para yöneticileri genelde bu konuda muhafazakarlardır ve yatırımlarını güvenli likit varlıklara yaparlar. Bitcoin riskli ve volatil bir varlık. Bir günde kolay şekilde yüzde 10, ya da bir yılda yüzde 50’lik çıkış veya düşüş yaşayabilir. Kısa vade için iyi bir değer saklama aracı olduğunu söyleyemem”

Dijital altyapı sağlayıcısı Metaco’da yönetim kurulu başkan yardımcısı olan Seamus Donoghue, Bitcoin’in hala ana akım kurumsal yapıya girmediğini belirtti ve şu ifadeleri kullandı:

“Kurumsal bir hazine varlığı olarak Bitcoin henüz ana akım olmadı. Ancak görünen o ki, MicroStrategy ve şimdi Tesla gibi firmalar oldukça savunucu konumuna geldiler. Bu tür ses getiren sponsorlarla benimsenme çok daha hızlı artacak”

Bitcoin’e adapte olma konusunda finans ve teknoloji şirketlerinin, diğerlerine göre daha hızlı olduğu bir gerçek ve Fundstrat’a göre bu konuda ilk adımlar onlardan gelmeye devam edecek.

Fintek firması AllianceBlock’un kurucusu Amber Ghaddar, bu sene başka büyük şirketlerden Tesla’nınkine benzer bir açıklama gelirse şaşırmayacağını söyledi:

“Facebook ya da Google’dan da benzer açıklama gelirse çok şaşırmam. Ancak bence, geleneksel şirketler için yol hala çok uzun.”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: