Stellar (XLM) neden yükseliyor? Artışın arka planı

Piyasanın önde gelen kripto para projelerinden Stellar (XLM), bugün önemli bir fiyat artışı yaşadı. Kripto para, gün içinde yüzde 100’den fazla değer kazandı. 4 Ocak’tan bu yana ise fiyat tam yüzde 200’ün üzerinde yükseldi.

XLM neden yükseldi, kripto paradaki artışın arkasında neler var?

  1. Stellar – Ukrayna iş birliğiUkrayna hükümeti ve Stellar, Stellar blok zinciri üzerinde Ukrayna’nın resmi para birimi Grivna’yı dijitalleştirmek için birlikte çalışacaklar. Ukrayna’nın ilk dijital parası için çalışmaların çok yakında başlatılması hedefleniyor. Bu konuda her iki taraf anlaşmaya vardı.
  2. XRP’den kaçanların yeni XRP arayışıBilindiği üzere, yakın zaman önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), Ripple ve iki yöneticisine karşı, 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satışı nedeniyle dava açmıştı. Bu gelişmeden sonra XRP’nin fiyatı büyük değer kaybına uğradı. Birçok yatırımcı, XLM’i XRP‘ye bir alternatif olarak görüyor. Bugüne kadar her iki kripto paranın fiyat hareketleri birbirine çok yakındı. XRP’nin SEC’den darbe alması sonrası, yeni XRP arayışı birçok yatırımcıyı XLM’e yönlendirdi.
  3. ABD’nin bankalara halka açık blok zincirlerini kullanma izniABD’de bankacılık kurumlarını denetleyen ve düzenleyen kurum OCC, ulusal bankalara stabil kripto paraları ve halka açık blok zincirlerini kullanmaları için yeşil ışık yaktı. XRP’nin bankalarla yakın ilişkileri vardı. Eğer SEC’den böyle bir çıkış gelmemiş olsaydı XRP bu gelişmeden önemli ölçüde fayda sağlayabilirdi. XRP ile aynı şekilde Stellar da bankacılık kurumları tarafından kullanılıyor. Yakın zaman önce köklü bir Alman bankası, Stellar blok zinciri üzerinde bir stabil kripto para çıkarmak için çalışmalara başlamıştı. ABD’de bankalara halka açık blok zincirlerini kullanma izni verilmesi, XLM’in bir bakıma önünü açtı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: