Standard & Poor’s’dan Bitcoin raporu: Altın ile parelellikler arttı

standard-poors

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s’un yeni raporuna göre Bitcoin’in altınla birçok benzerliği bulunuyor ve en büyük kripto para birimine ilgi arttıkça, geçtiğimiz yıllarda fazla olan ‘Bitcoin çaldırma’ korkusu yavaş yavaş kayboluyor.

“Bitcoin ana akım oldukça korkular azalmaya başladı”

S&P Dow Jones Endeksi emtia ve reel varlık başkan yardımcısı Jim Wiederhold konuyla ilgili olarak, “Geçtiğimiz yıllarda Bitcoin çaldırma korkusu çok daha fazlaydı. Bitcoin ana akım oldukça, bu korkular azalmaya başladı ancak yavaş ilerleyen teknoloji sorunu hala devam ediyor.” dedi.

2020’de 4’e katlayan Bitcoin fiyatı tüm dünyada ilginin bu yöne çekilmesine sebep olurken S&P de, Bitcoin’e ağırlık vermek için gittikçe büyüyen Wall Street firmaları arasına katıldı. Dünyanın en büyük varlık yönetim firması olan BlackRock’ın bile dahil olduğu kurumsal şirketlerin de bu evrene son zamanlarda kayıtsız kalmadıkları net şekilde görülüyor.

İşte S&P raporundan bazı önemli değerlendirmeler:

  • Bitcoin yeni altın mı? Son dönemde iki varlık arasındaki paralellikler arttı.
  • Hem Bitcoin hem altın kıt ve geleneksel finans piyasalarının dışında kalabilen varlıklar olarak görülüyorlar. İkisi de acımasızca para basılmasının ve yaratılan değer kaybına karşı kendilerini koruyabilen ve enflasyona maruz kalmama özelliklerine sahipler. Altın ve Bitcoin ayrıca diğer popüler varlıklarla korele olmamaları sayesinde de portföylere farklılık katabiliyorlar.
  • Bitcoin ve altının temelleri ise birbirlerinden farklı… İkisine de sahip olduğunuzda altının fiziksel, Bitcoin’in ise dijital bir varlık olduğunu görüyorsunuz. İkisi de kıt varlıklar olmalarına rağmen altnın arzında bir tepe noktası yok. Bitcoin ise en fazla 21 milyon olabilir.

Rapora göre Bitcoin’in bir yıllık volatilitesi yüzde 82’yken, altında bu rakam yüzde 15, büyük ABD hisseleri S&P 500 Endeksi’nde ise yüzde 26.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: