Square’den 3. çeyrekte 1.63 milyar dolarlık Bitcoin satışı

Twitter kurucusu Jack Dorsey’in ödeme şirketi Square, CashApp aracılığıyla üçüncü çeyrekte 1.63 milyar dolarlık Bitcoin satıldığını açıkladı.

square

Twitter kurucusu Jack Dorsey’in ödeme şirketi Square, kendi uygulaması CashApp aracılığıyla 2020’nin 3. çeyreğinde 1.63 milyar dolarlık Bitcoin satıldığını açıkladı. 2018’de CashApp vasıtasıyla Bitcoin satılmaya başlanmasından itibaren satılan Bitcoin değerinin de 3.4 milyar dolar olduğu belirtildi.

Şirketin son 3 aydaki satışlarının, bundan önceki çeyreklerinin toplamının yüzde 90’ına denk geldiği belirtilirken, 32 milyon dolarlık brüt kâr elde edildiği açıklandı. Bu rakamın geçen senenin tam 15 katı olduğu bilgisi verilirken, elde edilen kârın da şirket toplam brüt kâr rakamının yüzde 4’üne eşit olduğu belirtildi. Şirket yaptığı açıklamada, Bitcoin gelirlerinin ve brüt kârının, müşteri başına düşen hacimdeki ve Bitcoin aktiflerindeki artış kaynaklı olduğunu bildirdi.

Geçtiğimiz ay 50 milyon dolarlık Bitcoin alımıyla manşetlere çıkan Square, Bitcoin’in ekonomik açıdan güçlenmek için önemli bir yol olduğunu ve şirketin küresel ekonomik çıkarlarının bu alımla örtüştüğü değerlendirmesini yapmıştı. Alınan Bitcoin miktarı o dönem şirket toplam varlıklarının yüzde 1’ine denk geliyordu.

Firma 3. çeyrek raporunda bu konuya da değindi ve şu açıklamayı yaptı:

“Ekim 2020’de, kripto para birimlerinin ekonomik güçlendirme aracı olduğuna ve şirketin küresel çıkarlarına uygun olduğunu düşünerek Bitcoin’e 50 milyon dolarlık yatırım yaptık. Bu yatırımımızı uzun vadeli olarak elimizde tutmayı düşünüyoruz. Bitcoin’de fiyat, maliyetin de altına indiği zaman şirket olarak bunu sadece bir değerde azalma olarak göreceğiz”

İşlem oranları 2 kat arttı

Square, üçüncü çeyrek için 794 milyon dolarlık toplam brüt kâr bildirdi. Rapora göre Cash App de toplam 385 milyon dolar brüt kâr elde etti. Firmadan konuyla ilgili yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“CashApp , müşterilerinin birden fazla ürünü benimsemesiyle daha fazla ilgi görüyor. 2020’nin 3. çeyreğinde CashApp müşterilerinin günlük ortalama işlem rakamları geçen sene aynı döneme oranla 2 kat arttı”

Cash App, şu anda ücretsiz hisse senedi trade’i de dahil olmak üzere son olarak tek tuşla ‘Harca, Gönder ve Yatırım Yap” politikasını uyguladığı için, çapraz satış imkanını müşterilerine sağlıyor ve yeni Bitcoin kullanıcılarını da buraya çekiyor.

Square ayrıca, 2020 Yatırımcı Mektubu’nda da, Cash App’in hisse alım satımını içerecek şekilde yeniden tasarlanmasıyla birlikte, 30 gün içinde Cash App’te ilk kez Bitcoin alıcılarının sayısının yaklaşık 2 katına çıktığını açıkladı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: