SPK’dan Twitter’da “Al” Tavsiyesi Verip Satış Yapan İsme 1.17 Milyon TL Ceza

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Twitter hesabında “alım veya tut” tavsiyesi verdikten sonra hemen satış yaptığı belirlenen bir kişiye 1 milyon 175 bin 29 lira para cezası kesti.

borsa

Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), sosyal medya platformlarında Borsa İstanbul’da işlem gören hisselerde yatırımcıları yanlış yönlendiren hesaplara ilişkin inceleme ve yaptırım uygulayacağını daha önce birçok defa bildirmişti.

Kurul, son zamanlarda bu konuda somut adımlar atıyor ve yatırımcıları kasıtlı olarak yanlış yönlendirdiği tespit edilen kişilere yönelik çeşitli cezalar veriyor.

Bu konudaki son yaptırım bugün uygulandı ve SPK’dan yapılan açıklamada Önder Tavukçuoğlu’na “@derinhisse Twitter hesabı üzerinden RYSAS payına ilişkin olarak takipçilerine alım veya tut tavsiyesi verdikten hemen sonra satım yaptığı” iddiasıyla 1 milyon 175 bin 29 lira para cezası verildiği ifade edildi. Aynı isim SPK’dan daha önce birçok defa ceza aldı.

SPK bülteninde yer alan konuyla ilgili bölüm

Bu ilk ceza değil

SPK, aynı nedenle ilk kez bir para cezası uygulamıyor. Kurul, Nisan ayında da Petkim Petrokimya Holding A.Ş. (PETKM) hisselerinde gerçekleştirilen işlemlerle ilgili incelemesinde Twitter hesabı üzerinden yatırımcıları yanılttığı ileri sürülen Harun Kahraman’a da 1 milyon 175 bin 29 lira para cezası uygulamıştı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: