Spendabit CTO’su: 2014’ten beri Bitcoin kabul eden işletme sayısı azaldı

Bundan 6 yıl önce faaliyete geçen Bitcoin ile alışveriş arama motoru Spendabit.co’nun CTO’su Chris Wagner ile konuştuk. Wagner, 2014 yılından beri Bitcoin kabul eden işletme sayısının azaldığını, şu anda Bitcoin ile alışverişi küçük çaplı işletmelerin yürüttüğünü söyledi.

ÖZEL – Bitcoin.org sitesinde gezinirken Spendabit.com’u gördüm, ziyaret ettim ve devamında iletişime geçme kararı aldım. Çok hızlı geri dönüşleri ardından bir saatlik bir sohbet gerçekleştirdik. Bitcoin ile alışveriş problemini çözerek arama motoru servislerini kullanıcıların hizmetine sunan Spendabit.co CTO’su ve eş kurucusu Chris sorularımı cevapladı.

Spendabit.com, 2014 yılında kurulmuş ve kişi sayısı sürekli değişen bir ekipten oluşuyor. Bu, sayı büyüklüğünden değil, ekibin 4 ya da 5 kişi olmasından kaynaklanıyor.

Ekip projeyi gerçekleştirirken şimdiye kadar hiç tanıtım faaliyeti yürütmediğinden biraz pişman ve şimdiye kadar da hiç yatırım almamışlar. Kendi bütçeleri ile ve tam zamanlı işlerinin yanında bu proje ile uğraştıkları için Bitcoin topluluğunun da dikkatini çekmeleri ile Bitcoin.org, websitelerini eklemiş.

Kendilerine Bitcoin.com’u sorduğumda çok olumlu cevaplar alamadım, zira geçmişte Spendabit ve Bitcoin.com arasında çalışmalar gerçekleşmiş ve güzel sonuçlanmamış.

Kaç kişi ziyaret ediyor? İnsanlar gerçekten Bitcoin’i harcamalarında kullanıyor mu?

Chris, aramaların Bitcoin fiyatına göre değiştiğini vurguladı. Ayrıca açıldıkları 2014’ten bu yana Bitcoin kabul eden işletme sayısının azaldığını belirtti. İlk başlarda Amerika’daki birçok şirket Bitcoin’in ne olduğuna dair fikri olmamalarına rağmen ilgi çekmek için Bitcoin ödüllü alışverişler ya da Bitcoin ile gerçekleştirilen alışverişlere promosyon vermişler. Süreçle Bitcoin’den uzaklaşıp Spendabit.co’dan da ayrılmışlar. Şu an Bitcoin ile alışverişi daha çok küçük çaplı işletmelerin yürüttüğünü belirtti. Spendabit.co üzerinde de 500 aktif iş yeri ile günlük ortalama 5 – 6 bin ziyaret aldıklarını belirtti.

“Bitcoin yükselirse harcamalar artar”

İnsanlar ne zaman Bitcoin’lerini harcamaya başlar?

Chris, insanların Bitcoin’in biraz daha yükselmesi, eski zirvesine yaklaşması ile harcamalara çok daha fazla geri döneceğini düşünüyor. Bitcoin maksimalisti olan eş kurucu, Bitcoin’in hala en kolay sınır ötesi para gönderme seçeneği olduğuna vurgu yaptı.

Peki aramalar nasıl gerçekleşiyor?

Chris’e yazılımlarının orijinal olup olmadığını ve sistemlerinin nasıl çalıştığını sordum. Standart açık kaynaklı SQL ve Java VM benzeri yapıların üzerinde değişiklik yaparak kendilerine öz bir arama motoru oluşturmuşlar. Ancak gelecekte Google ya da Amazon gibi şirketlerin de Bitcoin ile alışveriş listelerini müşterilere sunduğunda neler yapacaklarını sorduklarımda arama motorunu sadece Bitcoin alışverişleri için geliştirdiklerini ve daha spesifik sonuçlar alabileceklerini belirttiler.

Fon yok, promosyon yok, çark nasıl dönüyor?

Bu konuda onlar vasıtası ile gerçekleşen alışverişlerden ve site üzerindeki reklamlardan gelir elde ettiklerini belirttiler.

Hayalleri ne?

Spendabit.co ekibi daha çok ülkeden Bitcoin ile alışveriş imkanı sunan e-ticaret sitelerini veritabanlarına eklemek istiyor. Bitcoin topluluğuna bu imkanı hediye etmek istediğini ekliyorlar.

Türkiye’de bildiğiniz Bitcoin kabul eden e-ticaret siteleri mevcut ise bu makaleye cevap olarak yazmanızı dört gözle bekliyor olacağım. Bizler de Bitcoin topluluğuna katkıda bulunmayı unutmamalıyız.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: