S&P DJI harekete geçti: Kripto paraların da S&P 500’ü olacak

S&P 500 ve Dow Jones endekslerini geliştiren S&P Dow Jones Endeksleri, kripto paralar için iki endeks ürünü çıkaracak.

Büyük finansal veri sağlayıcısı S&P Dow Jones Endeksleri, kripto veri şirketi Lukka ile iş birliği hâlinde kripto paralar için iki endeks ürününü kullanıma sunacak.

Kripto paralar, daha önce hiç olmadığı kadar kurumsal şirketlerin radarındayken oluşturulacak ürünlerin Wall Street şirketleri tarafından kripto para fiyat verileri için kullanılacağı belirtiliyor.

S&P Dow Jones Endeksleri küresel inovasyon ve strateji başkanı Peter Roffman, konuyla ilgili olarak “Kripto paralar gibi dijital varlıkların hızla gelişen bir varlık sınıfı haline gelmesiyle birlikte bağımsız, güvenilir ve kullanıcı dostu göstergeler için doğru zaman geldi.” ifadelerini kullandı.

S&P Global, CME Group ve News Corp arasında bir ortak girişim olan S&P Dow Jones Endeksleri’nden yapılan basın açıklamasında ise “Yatırımcı ilgisinin artması, güvenilir fiyat verilerine duyulan ihtiyacı artırdı.” denildi.

S&P DJI, Lukka’nın çeşitli borsalardan, tezgah üstü işlem masalarından ve cüzdanlardan gelen bilgilere dayanarak kripto paralar için fiyat verileri sunan Lukka Reference ve Lukka Prime gibi hizmetlerinden yararlanacak. Girişim, yakın bir zaman içinde özelleştirilebilir bir kripto endeks ürününü piyasaya sürecek. 2021’de ise kendi adını taşıyan S&P500 benzeri bir endeksi kullanıma sunacak.

Eylül ayında Nasdaq, Brezilyalı fon yöneticisi Hashdex ile birlikte Bermuda Menkul Kıymetler Borsası’nda işlem gören bir borsa yatırım fonunun temelini oluşturan Nasdaq Kripto Endeksi’ni başlatmıştı. 2018’de de Bloomberg, kripto para yatırım şirketi Galaxy Digital ile en büyük kripto paraların bir göstergesi olarak kullanılan Galaxy Bloomberg Kripto Endeksi’ni devreye almıştı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: