SEC’den bir ceza daha: Tierion (TNT), 25 milyon doları geri ödeyecek

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) kripto paralar konusundaki sertliğini sakınmamaya devam ediyor. Kurum son olarak, veri doğrulama startup’ı Tierion’un 25 milyon dolarlık ICO’sunun menkul kıymet kanunlarını çiğnediği gerekçesiyle yatırımcılarına TNT token’larını geri ödeme kararı verdi.

Token’larını zararla satan TNT sahipleri ve ICO yatırımcılarının, Tierion’dan malivet ve faiz geri ödemesini talep etmek için 60 günleri bulunuyor. Düğüm operatörleri, TNT’lerini 0,01 cent ve faiz karşılığında Tierion’a geri satabilecekler.

Tierion ayrıca Çarşamba günü açıklanan karar gereği Ethereum blok zincirinde çalışan ERC-20 token’ının alım satımını işlemlerini derhal devre dışı bırakmak zorunda. Şirket SEC’ye de 250 bin dolar ceza ödeyecek. SEC’ye göre Tierion’dan konuyla ilgili herhangi bir kabul ya da ret cevabı gelmedi. SEC ayrıca Tierion için D Regülasyonu feragatnamesi de yayınladı ve böylece şirketin anlaşma yoluna gitmesi sebebiyle gelecekteki özel menkul kıymet para yatırma işlemlerini kaydetmek zorunda kalmayacak.

4 bin 800 yatırımcıya 350 milyon TNT satıldı

Bu yaptırımın ardından 1 milyar TNT token’ı yakıldı. Hatırlanacağı üzere Tierion 2017’deki ICO’sunda bu token’ları, “Chainpoint protocol” veri doğrulama ağının kullanıcıları arasında ödeme metodu olarak konumlandırmıştı. Bir teşvik olan bu token’lar sayesinde ağın güvenliği sağlanıyordu. Tierion’un 4800 yatırımcıya yaklaşık 350 milyon TNT sattığı belirtildi.

Microsoft gibi şirketler tarafından da yatırım alan Tierion bundan sonra yoluna TNT olmadan devam edecek. Kurucu ve CEO Wayne Vaughn yapılan anlaşma sayesinde Tierion’un yoluna ağır regülasyon yükleri olmadan evam edebileceğini ve TNT’nin de artık ’emekli olan bir token’a dönüştüğünü söyledi:

“Bu duyuru, Tierion’un mevcut ürünlerinin veya açık kaynaklı yazılımlarının kullanılabilirliğini etkilememektedir.”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: