Sanal arabaya 111,000 dolar ödeyen Ethereum balinası ortaya çıktı

Son dönemin yükselen değeri olan NFT’ler her geçen gün daha çok konuşulmaya başlarken, 2019 yılında sanal bir yarış arabası için o dönem 111 bin dolara eş değer Ethereum ödemesi yapılmıştı. O ödemeyi yapan kişi bir podcast yayınında ortaya çıktı.

Blokzincir üzerinde eşi benzeri olmayan, kriptografik token’lar yani NFT’ler son dönemin yükselen dijital varlıkları… 2019’un Mayıs ayında isimsiz bir koleksiyoncu, bir blokzincir video oyununa eklenebilen sanal yarış arabası için 111 bin dolar değerin de ETH ödedi. F1 Delta Time adlı oyuna eklenti olabilen arabanın adı ise ‘1-1-1’di.

O gün bu alımı gerçekleştiren kişi ise, “Metakovan” takma adıyla, F1 Delta Time’ın yaratıcıları ve NFT’nin düzenleyicileri Animoca Brands’ın Medium yazısında ortaya çıktı. Sanal sanat, emlak ve diğer toplanabilir ürünlere yatırım yapan Metapurse şirketinin baş finansçısı olan “Metakovan” kendisini 2013’ten bu yana blokzincir teknolojisine yatırım yapan bir ‘melek yatırımcı’ ve bir yatırım şirketi olan Y Combinator’un “mezunu” olarak tanımlıyor.

“NFT’lerin değeri hikayelerinde gizlidir”

Blockchain Gaming World Podcast’inde röportaj veren Metakovan isimli bu yatırımcı, arkasındaki hikayesinden ötürü bu sanal arabanın yatırım yapmaya değer bir NFT olduğunu söyledi. Onu almak isteyen diğer yatırımcıların ilgisinin kendileri için önemli olmadığını dile getiren Metakovan, “NFT’lerin değeri kendi hikayelerinde gizlidir. Değeri olan varlıkların mutlaka bir hikayesi vardır. Arabanın altında yatan gizemin başka insanları da çektiği açık.” dedi.

416 ETH ödedi

Metakovan, 1-1-1 için 415.9 WETH yani Wrapped Ethereum ödemişti. Bilindiği üzere Wrapped Ethereum, Ethereum ile aynı değere sahip ancak ERC-20 protokolü ile daha uyumlu olan ve daha kolay trade imkanı sağlayan bir token. O dönemki ETH değeriyle arabanın fiyatı 111.111 dolara denk geliyordu. Bugün bu rakam 193 bin dolar. Animoca’nın Medium yazısına göre bu NFT 2019 yılının en pahalı sanal ürünü oldu.

“Gerçek bir araba alabilirdim”

Metakovan yaptığı pahalı alımla ilgili olarak ciddi git-gel’ler yaşadığını da belirtti:

“Açıkçası alımı yapmadan önce ‘Ya çok büyük bir kazanç olacak ya da bu, yaptığım en kötü yatırım olacak’ diye oturdum ve düşündüm. Bunun için gerçek bir araba alabilirdim. Aslında güzel hikayeler her zaman bu tür olaylardan çıkar.”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: