Rusya’da memurlara kripto para yasağı: Son tarih 1 Nisan

Rusya’da devlet kurumlarında çalışan kişilerin en geç 1 Nisan tarihine kadar ellerindeki dijital varlıkları çıkarmaları isteniyor.

Kripto paralar konusunda son yıllarda olumlu ve olumsuz birçok gelişmenin yaşandığı Rusya’da Çalışma Bakanlığı, federal ve yerel yönetimlerdeki devlet kuruluşlarında çalışan kişilerin kripto para tutmasını yasakladı. Bu kişilerden varlıklarını ellerinden çıkarmaları istendi.

16 Aralık 2020 tarihle karar bakanlığın internet sitesinde de yer alırken, uygulamanın rüşvetin önüne geçilmek amacıyla karara bağlandığı belirtildi.

Uygulamanın kapsamı

Rus medyasında yer alan haberlere göre; uygulama federal ve yerel yönetimlerdeki kişiler, Rusya Merkez Bankası yönetim kurulu üyeleri, devletin sahibi olduğu kurumların üyeleri ile bu kişilerin eşleri ve belli bir yaşın altındaki çocuklarını da kapsıyor. Ülke dışında üretilen/çıkarılan hiçbir kripto para da alınamayacak.

Bakanlığın mektubu Ocak ayında yürürlüğe giren kanuna dayanıyor. Yasanın, Rus devlet görevlilerinin yabancı bankalarda hesap açmalarını ve yine yabancı ülkelerden varlık satın alınmasını yasaklayan kanunların üzerine ek olarak getirilmesi de dikkat çekiyor. Tüm bu kanunlara şu anda dijital varlıklar da eklenmiş durumda.

Son tarih 1 Nisan

Kamu çalışanları ve yetkililer 1 Nisan 2021’den önce, tüm dijital varlıkları ellerinden çıkarmak zorundalar. Konuyla ilgili elde veri olmadığı için, Rus kamu çalışanlarının ne kadarında kripto para ya da dijital varlık olduğu bilinmiyor. 2020’deki mal beyanı da, dijital varlıkları içermediği için şu anda kanunun ne kadar uygulanabileceği soru işaretleri yaratıyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: