Ripple’dan eski kurucu ortağına 80 milyon XRP daha!

Ripple’ın kurucularından biri olan ancak uzun yıllar önce şirketten ayrılan Jed McCaleb, Ripple’dan yaklaşık 79.7 milyon XRP’lik bir ödeme daha aldı.

jed-mccaleb

Ripple’ın eski kurucu ortağı ve Stellar CTO’su Jed McCaleb, dün Ripple’dan yaklaşık 79.7 milyon XRP’lik bir ödeme aldı.

XRP’nin geçen seneden bu yana, diğer kripto paralarla kıyaslandığında beklenenin altında bir performans sergilediği ortada. Bu konuyla ilgili çok fazla spekülasyon yapılsa da eleştirilerin odak noktası Ripple’ın düzenli XRP satışı yapması olarak gösteriliyor. Ripple şirketi ise yaptığı satışların fiyat üzerinde olan etkisinin fazla olmadığını öne sürüyor. Analistler ise bu teze karşı çıkıyor ancak burada XRP yatırımcılarının endişelenmesi gereken tek olgu Ripple şirketi ve açıklamaları değil.

Fiyat anlamında sergilenen düşük performansın sebeplerinden bir tanesi de Ripple’ın eski kurucu ortağı ve şu an Stellar CTO’su olan Jed McCaleb… Kendisi dün büyük miktarda XRP elde etti. Bithomp’un verilerine göre McCaleb, Ripple’dan 16.3 milyon dolar değerinde 79.7 milyon XRP aldı. Varlıklar, McCaleb’in herkes tarafından bilinen cüzdanına aktarıldı.

Mayıs ayında 82.5 milyon XRP sattı

McCaleb’in hesabına yüklü miktarda XRP gelmesi ise yatırımcıları tedirgin etti. Çünkü Stellar CTO’su, en büyük XRP balinalarından bir tanesi ve düzenli olarak bu varlığını itibari paraya çevirmesiyle, dolayısıyla da piyasa üzerinde ciddi bir satış baskısı yaratmasıyla tanınıyor. Belli ki yeni elde edilen XRP’ler de aynı akıbete uğrayacak.

Bithomp verileri ayrıca McCaleb’in sadece Mayıs ayında 82.5 milyon XRP sattığını gösteriyor. Bu da günlük 2.66 milyon XRP’ye yani yaklaşık 550 bin dolara eşit. McCaleb, 1 Mayıs tarihinde de Ripple’dan 55 milyon XRP almıştı. Ödemelerin sebebi ise McCaleb’in Ripple’ın kurucu ortaklığı sırasında yapılan bir anlaşmayla ilgili…

Tek seferde satmama anlaşması yapmıştı

Stellar CTO’su, bir dönem Ripple’ın başındaydı ancak şu anki yönetici Chris Larsen ile olan anlaşmazlıklarından ötürü 2014’te şirketten ayrılmıştı. Jed McCaleb şirketinden ayrıldığı dönemde 9 milyar XRP elde etmişti ancak o dönem Ripple Labs ile tek bir işlemle satış yapılmayacağı ve XRP’nin piyasa değerinde bir ‘dump’ oluşturulmayacağı konusunda anlaşma sağlamıştı. Yine Stellar CTO’su satışlarını yaklaşık 6 yıla yayarak piyasada negatif bir etki yarattı.

McCaleb’in satışları da kripto para topluluğunda uzun süredir tartışılan bir konu. Yakın zamanda Whale Alert hesabı, McCaleb’in son 5 yılda, 0.129 dolar ortalama fiyatla, 135 milyon dolarlık XRP sattığını gösteren bir çalışma yayınlamıştı. Whale Alert ayrıca, McCaleb’te kalan XRP sayısının da 4.7 milyar olduğunu öngörüyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: