Ripple, SEC iddialarına karşı resmi yanıtını mahkemeye sundu

ripple-swell

Ripple şirketi, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), şirketi ve iki yöneticisini 1.3 milyar dolarlık kayıt dışı menkul kıymet satışı ile suçlaması ve dava açmasının ardından ilk resmi yanıtını mahkemeye sundu.

Ripple’dan yapılan açıklamada, ilk yanıtın bugün verildiği bildirildi. Söz konusu belge 93 sayfadan oluşuyor. Bununla beraber, resmi sitede belgede yer alan cevapların bir özetine yer verildi.

“XRP yatırım sözleşmesi değil”

Buna göre Ripple, XRP’nin bir “yatırım sözleşmesi” olmadığını öne sürdü. Aynı zamanda SEC’nin dolandırıcılık, yanlış beyan gibi iddialarının bulunmadığı vurgulandı ve XRP’nin neden yatırım sözleşmesi olmadığı madde madde belirtildi.

XRP’nin bir sanal para birimi olduğu ve bundan dolayı SEC’nin yetki alanı dışında bulunduğunun altı çizildi. Ripple’ın hiçbir XRP sahibi ile yatırım sözleşmesi yapmadığı, şirketin hiçbir zaman ICO düzenlemediği, token sunarak para toplamadığı, şirketin XRP sahiplerinin büyük çoğunluğuyla bir ilişkisi olmadığı kaydedildi. Ayrıca XRP’ye sahip olmanın bir kişinin Ripple’ın gelirinin veya kârının bir kısmını alacağı anlamına gelmediğinin altı çizildi. Ek olarak Ripple’ın XRP satışlarının piyasanın yüzde 1’inden çok daha azını oluşturduğu, XRP’nin üzerinde çalıştığı XRP Ledger’ın tamamen merkezi olduğu ifade edildi.

“XRP menkul kıymet düzenlemeleri ile uyumlu değil”

Özette, SEC’den önce dünya çapında hiçbir regülatörün XRP’nin bir menkul kıymet olduğunu ileri sürmediği, XRP’nin işlevselliği ve likiditesinin menkul kıymet düzenlemeleriyle tamamen uyumlu olmadığı iddia edildi.

Daha önce sözlü ve yazılı olarak dile getirilen bir savunma tekrarlandı: “Adalet Bakanlığı ve FinCEN gibi ABD regülatörleri 2015 ve 2020’de XRP’nin bir sanal para birimi olduğunu belirlediler. Aslen Trump yönetimi, Obama dönemindeki XRP’nin bir sanal para birimi olduğu kararını iptal etmeye çabaladı.”

İngiltere’den FSA’in yanı sıra Singapur ve Japonya’daki regülatörlerin de XRP’nin sanal para veya bir kripto varlık olduğu sonucuna vardıkları belirtildi.

Ripple, XRP’nin mevcut işlevi ile BTC veya ETH arasında ilkesel bir ayrım bulunmadığını iddia etti ve “Biz sadece kuralların açıkça belirtilmesini ve bu kuralların yönetim katında tutarlı bir şekilde uygulanmasını istiyoruz.” dedi.

Dahası, XRP’nin madencilik gerektirmeyen bir proje olduğundan BTC ve ETH’den çok daha çevre dostu olduğu savunuldu.

Son olarak şirket, SEC’nin davasının temellerinin eksik olduğunu ve kurumun gerçekleri çarpıttığını öne sürdü.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: