“Ripple 2 yıldır soruşturma altındaydı, yatırımcıların haberi bile yoktu”

Ripple Ceo'su Brad Garlinghouse

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC), Ripple ve kurucularına açtığı davayla ilgili iki avukat Stephen Pally ve Gabriel Shapiro değerlendirmelerde bulundu. Unchained podcast’e katılan avukatlar, SEC’nin daha önce de bu tür davalar açtığını ancak kurucuların dosyalara hiçbir zaman dahil edilmediğini belirterek, “Bu davanın korkunçluk seviyesi diğerlerinden farklı” dediler.

Hatırlanacağı üzere, SEC daha önce Kik ve Telegram’a da dava açmış ancak kurucular dosyada yer almamıştı.

Konuyla ilgili konuşan Anderson Kill avukatlık bürosunun ortağı olan Stephen Pally’e göre, SEC’nin Brad Garlinghouse ve Chris Larson’ı davaya dahil etme sebebi, ikilinin 600 milyon dolarlık bir kazanç sağlamaları ve eğer SEC, bu 600 milyon doları küçük yatırımcılara dağıtmak istiyorsa muhatap olması gereken kişiler Garlinghouse ve Larsen.

Avukat Gabriel Shapiro da SEC’nin aslında bir dolandırıcılık davası açma ihtimalinin de bulunduğunu, burada da yatırımcılardan bilgi saklama ya da ‘inside trade’ yani bazı bilgilere erkenden ulaşıp yatırımcılar ya da kamuoyu bu bilgilere sahip değilken kendine avantaj sağlama sebebiyle bir dosya açılabileceğini ancak bunun, davayı daha da karmaşıklaştıracağı ve hiçbir garantisi olmamasından ötürü tercih edilmediğini belirtti.

“XRP yatırımcıları korumalardan mahrum kaldılar”

Her iki avukat da Ripple ve kamuoyu arasında bir bilgi eksikliği bulunduğunu belirttiler. Shapiro, Ripple’ın halka açık bir şirket olması durumunda, Garlinghouse ve Larsen’in yaptıkları satışları SEC kurallarına göre, şeffaf olma zorunluluğu yüzünden kesinlikle rapor etmeleri gerekeceğini söyledi:

“XRP yatırımcıları, tipik bir menkul kıymet yatırımcısının sahip olduğu basit korumalardan mahrum kaldılar”

“Ripple 2 yıldır soruşturuluyordu, yatırımcıların haberi bile yoktu”

Avukatlardan Palley ise Ripple’ın iki yıldır soruşturma altında olduğunu. Şirkete XRP’nin bir menkul kıymet olabileceği konusunda iki avukatlık firması tarafından uyarı gönderildiğini ancak yatırımcıların ve kamuoyunun bu durumdan haberlerinin olmadığını belirtti.

Shapiro da, XRP Ledger’ın, Bern Üniversitesi tarafından yapılan çalışmada ‘merkezi’ olarak tanımlandığını belirterek, Ripple Unique Node List (UNL) üzerindeki neredeyse her düğümün ücretinin şirket tarafından ödendiğini söyledi.

“Ripple’ın üst mahkemeye gitme olasılığı düşük”

Shapiro’ya göre, Kik davasının hakiminin, KIN’in bir para olduğuna ikna olmaması da bu dava için fikir veriyor. Palley de, Ripple’ın bir üst mahkemeye itiraz edeceğini düşünmediğini ve taraflar arasında bir anlaşma yapılmasının daha büyük ihtimal olduğunu söyledi:

“Bir anlaşma daha büyük ihtimal gibi… Üst mahkemeye itiraz edeceklerini düşünmüyorum. O zaman muhtemelen davayı tamamen kaybederler. Eğer ben, yasayı ve insanların dijital varlıklara olan bakış açılarını değiştirmek isteseydim böyle bir dava açmazdım. Bu, o dava değil”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: