Reuters’ın bu Bitcoin manşeti, Bitcoin blokuna yazılarak ölümsüzleştirildi

Reuters’ın 1 Aralık 2020 tarihli Bitcoin manşeti, dün bir madencilik şirketi tarafından bloka yazılarak ölümsüzleştirildi.

bitcoin

Bitcoin fiyatı, bu hafta içi tarihi ralliyle beraber tüm zamanların en yüksek seviyesini geçmeyi ve rekor tazelemeyi başardı. En eski kripto para madencilik havuzu Slush Pool da dünyaca ünlü haber ajansı Reuters’in konuyla ilgili olan şu cümlesini blokzincirde 659678. bloka kaydetti:

“Dolar, teşvik paketi umutlarıyla beraber çakılırken, Bitcoin ise tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.”

Reuters gibi büyük bir ajansın “Dolar düştü, Bitcoin zirve yaptı” şeklindeki bu cümlesi belki de, en büyük kripto paraya yatırım yapanların senelerdir sabırla beklediği bir cümleydi. ABD seçimlerinin ardından beklenen dev teşvik paketiyle beraber dolarda değerin düşmesi bekleniyordu. Bunun tartışması bile 1 Aralık tarihinde BTC’nin 19 bin 918 dolarla tarihin en yüksek seviyesine çıkması için yeterli oldu. Dolar da son 2,5 yılın en düşük seviyesine geldi.

ABD dolarının değerini, diğer büyük fiat paralar karşısında gösteren Dolar Endeksi (DXY), Ocak 2018’den bu yana ilk kez 91 seviyesinin altına geldi. Son rakamlar ise Bitcoin’in enflasyona karşı bir koruma olduğunu savunanların uzun zamandır belirttikleri endişelerin gerçekliğini gösteriyor gibi… Bu endişeler geleneksel piyasa savunucuları tarafından ciddi bir süre göz ardı edilmişti.

Yakın zamanda 10. yaş gününü kutlayan Slush Pool, Satoshi Nakamoto’nun genesis bloğu 2 yaşında bile değilken operasyonlarına başlamıştı. Blokzincire gizemli mesajlar bırakma geleneği de zaten Nakamoto tarafından başlatılmıştı. “Şansölye bankalar için ikinci kurtarma planının eşiğinde…” yazan bu mesaj İngiliz gazestesi The Times’ın 3 Ocak 2009 tarihli manşetiydi.

Bu tarihten 11 yıl sonraya, 2020’ye geldiğimizde ise merkez bankalarının o günlere göre çok daha umursamaz olduğunu görüyoruz. 629,999 numaralı bloktaki bir coinbase işleminde Satoshi’ye, 2 Nisan New York Times manşetiyle gelen açık bir övgü ve teşekkür vardı:

“2,3 trilyon dolarlık enjeksiyonla FED’in, 2008 kurtarma plânını açık ara geride bıraktı”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: