Recep Akdağ’dan mecliste öneri: “Dijital para kullanalım”

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, koronavirüse karşı tedbir olarak meclis sınırları içinde dijital para kullanmayı önerdi.

TBMM Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, mecliste koronavirüse karşı dijital para kullanılmasını önerdi.

TBMM’de koronavirüse yakalanan vekil sayısı 80’i geçince yeni önlemler gündeme geldi. Sağlık Komisyonu Başkanı Recep Akdağ, virüsün parayla bulaşmasını önlemek için dijital para kullanmayı önerdi.

Hürriyet’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre Akdağ, konuyla ilgili olarak “Dijital para kullanalım, mümkün olduğu kadar parayla bulaşmayı önlemek için. HES kodu milletvekilleri için de kullanılsın. Milletvekillerinin dokunulmazlığı olduğu için kimse dokunamıyor ama en azından milletvekiline bildirilmesi lazım.” şeklinde konuştu.

Akdağ’ın koronavirüse karşı önerdiği diğer önlemler arasında Meclis Genel Kurulu’nda havalandırmanın iyi yapılması, kapılardan sıkışık çıkılmaması, maskesiz konuşulmaması, maskenin kaliteli olması, maskenin nasıl kullanılacağının çalışanlara ve milletvekillerine anlatılması, Meclis Lokantası’nda pakete geçilmesi vardı.

Salgın, dijital para çalışmalarını hızlandırdı

Koronavirüs salgını, dünyanın birçok ülkesinde dijital paralarla ilgili çalışmaları hızlandırdı. Halihazırda bir merkez bankası dijital parası üzerinde çalışma yapan ülkeler, buna hız verirken birçok ülke de konuya daha fazla eğilmeye başladı. Yakın zaman önce yayınlanan Deutsche Bank raporunda, salgının dijital nakit devrimini hızlandırdığı vurgulanmıştı. Şu anda dijital para yarışını Çin önde götürüyor gibi görünüyor. Ekim ayında Shenzen’deki 50 bin vatandaşa dijital yuan dağıtımı yapan Çin, bir başka şehir Suzhou’da da dijital yuan denemelerini başlatıyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: