Raoul Pal: Altın yatırımcıları, Bitcoin’e dümen kıracak

Goldman Sachs’ın eski Avrupa serbest fon yöneticisi ve makro yatırımcı Raoul Pal, Bitcoin’in altın karşısında her geçen gün daha da güçlendiğini öne sürerek “Altın yatırımcısı Bitcoin’e geçecek.” dedi.,

pal

Ünlü ekonomist, yatırımcı ve Real Vision CEO’su Raoul Pal, ay başından bu yana yüzde 33’lük fiyat artışı sağlayan Bitcoin için ses getirecek bir yorumda bulundu ve altın yatırımcısının kısa süre içinde Bitcoin’e dümen çevirebileceğini belirtti.

Son aylarda en büyük kripto para; altın, dolar, ABD hisse senetleri piyasası ve büyük teknoloji şirketlerinden daha üstün bir performans sergiliyor. Birçok uzmana göre de, şu an erken dönemini yaşayan ve değer saklama aracı olarak yavaş yavaş görülmeye başlayan BTC’nin önümüzdeki dönemlerde de ciddi artış potansiyeli bulunuyor.

Hem kâr hem koruma…

Ancak bazı kurumlar ise BTC’ye bu şekilde bakmıyor. Onlara göre Bitcoin’in amacı basit… Bu da; enflasyona karşı koruma sağlamak. Bu tür varlıklar kurumlar için para kazandırma amaçlı değil, sadece portföyleri korur ve açıkça bir sigorta görevi görür. Ancak kendine özgün yapısıyla Bitcoin hem bir koruma hem de bir para kazanma (değerlenme) aracı durumunda.

Ana akım adaptasyon hala çok başlarda

BTC’nin enflasyona karşı bir koruma olmasının en büyük sebebi herkesin bildiği üzere 21 milyonluk arzı. Hatta kaybedilen ve geri dönüşünün imkansız olduğu BTC’ler de düşünüldüğünde, bu arz şu anda 16-17 milyona inmiş durumda… En büyük kripto para bu özelliğinin yanında hala erken dönemini yaşadığı için sert yükselişler de görebiliyor. Ana akım benimsenme hala tam anlamıyla oturmadığı için de Bitcoin’in gelecek dönemde fiyat anlamında değerlenme ihtimali çok yüksek.

MicroStrategy kapıyı açtı

Yazın çok büyük miktarda Bitcoin alımı yapan MicroStrategy’den önce, bu şekilde bir politika izleyen büyük şirket yoktu. Ancak MicroStrategy’nin ses getiren hamlesinden sonra önce Square, daha sonra da Stone Ridge, Bitcoin alımları yaptılar ki, bu şirketlerin piyasa değerleri milyar dolarlarla ölçülüyor.

“Bitcoin karadelik gibi her şeyi yutuyor”

Bitcoin’le ilgili tüm bu gelişmelere bakıldığında en büyük kripto paranın ciddi bir momentum yakaladığı görülüyor. Bu momentuma güvenen Pal da, altın yatırımcısının BTC’ye geçme ihtimalinin olduğunu belirtiyor:

“Bitcoin etrafındaki her şeyi emen ve yutan bir karadeliğe dönüştü. Bu sözleri önümüzdeki 18 ay boyunca çok duyacaksınız. Görüyorsunuz, Bitcoin altın karşısında her geçen gün daha da güçleniyor. Altın yatırımcısı BTC’ye geçecek”

BTC’nin çoğu varlık sınıfından daha iyi performans gösterdiğini belirten Pal, en büyük kripto paranın son performansını çok baskın ve her şeyi kapsayan bir performans olarak tanımlıyor.

“Başka bir varlığa yatırım yapmayı anlamsız kılıyor”

Başarılı yatırımcı tüm kariyeri boyunca da Bitcoin gibi bir varlık görmediğini belirtti:

“Bitcoin’in bu performansı o kadar baskın ve o kadar herkesi ele geçiren bir tarzda ki, her varlık için yaratılan hikayeleri unutturacak ve bitirecek cinsten. Kariyerimde daha önce başka bir varlığa yatırım yapmayı tamamen anlamsız kılan başka bir yatırım aracı görmedim”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: