Pizza Hut, Venezuela’da Bitcoin, Ethereum ile satışa başladı

Venezuela’da artık Bitcoin, Ethereum ve diğer kripto paralarla Pizza Hut restoranlarında ödeme yapılabilecek.

piza-hut

Bir ABD pizza restoranı zinciri olan Pizza Hut, Venezuela’daki müşterilerinin kripto paralarla ödeme yapabilmesi için Cryptobuyer adlı firmayla ortaklık kurdu.

Cryptobuyer’ın konuyla ilgili Twitter üzerinden yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Size güzel haberlerle geliyoruz! Kripto para birimlerinde ödeme seçeneklerinizi genişletmeye devam ediyoruz. Pizza Hut Venezuela ile yaptığımız ortaklığı duyurmaktan mutluluk duyuyoruz. Pizzalarınızın ödemelerini artık Bitcoin, XPT, Dash ve CryptobuyerPay ile yapabilirsiniz”

Şu anda firmanın POS sistemi; Cryptobuyer Pay, Bitcoin, Binance Coin, Dash, DAI, Ethereum, Litecoin, Tether ve XPT’yi (Cryptobuyer’in kendi token’ı) destekliyor.

Konuyla ilgili olarak yerel medya organı El Axioma’ya konuşan Pizza Hut Venezuela’nın başındaki isim olan Richard ElKhouri şunları söyledi:

“Bugün elinde cihazları olan insanlar için teknoloji kullanımı çok hayati. Bizim şirket olarak onlara yardımcı olmamız önemli. Pizza Hut günlük yaşamın gerekliliklerinden ve teknolojik gelişmelerden kendisini ayrı tutamaz”

2015 yılında kurulan Cryptobuyer, çoğunlukla Latin Amerika ülkeleri odaklı bir politika güdüyor ve dijital para ödemeleri çözümlerinin yanında, POS terminalleri ve kripto ATM hizmetleri de sunuyor. Medyada yer alan haberlere göre; Burger King, Samsung ve Intercontinental Otelleri ve ülkenin en büyük perakende zinciri Traki’nin de dahil olduğu yaklaşık 40 bin işletme Cryptobuyer hizmetlerini kullanıyor. Şirket Mayıs ayında da, geleneksel ödeme firması Megasoft ile yaklaşık 20 bin işletmeye kripto POS cihazı sağlanması konusunda anlaşmaya varıldığını duyurmuştu.

Tüm bu iyi gelişmelere rağmen ülkede faaliyetlerini durduran firmalar da mevcut. Bitcoin cüzdan hizmeti sağlayıcısı Xapo ve kripto para borsası Paxful bunlardan bilinenleri… Bu şirketlerin çoğu, ABD hükumetinin uyguladığı ekonomik yaptırımları sebebiyle ülkeden çıkıyorlar.

Pizzanın Bitcoin için ayrı bir yeri var. Bilindiği üzere, Bitcoin ile ilk fiziksel alışveriş, 2010 yılında 10 bin BTC karşılığında iki pizza için yapılmıştı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: