Petrolde dünya savaşı: Küresel ekonomi için korkutan senaryo

Suudi Arabistan, Rusya’nın petrol üretimini kısmaya yanaşmaması üzerine şoke eden bir eylem planını devreye soktu. Ülke, petrolde büyük bir indirime giderek dünya tarihinin en büyük fiyat savaşlarından birini başlattı. Bu hamlenin petrol fiyatlarının son 20 yılın en düşük seviyelerini görmesine yol açacağı belirtiliyor.

Dünya çapında 100’den fazla ülkeye yayılan ve 100 binin üzerinde vakanın bildirildiği koronavirüs salgının küresel petrol talebini düşürmesinin ardından Suudi Arabistan, kendi eylem planını devreye soktu. Ülke, Rusya’ya petrol üretimini azaltma önerisi sundu ancak Rusya’nın bunu kabul etmemesi petrolde dünya tarihinin en büyük fiyat savaşlarından biri için kıvılcımı ateşledi.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı olan Suudi Arabistan, Cumartesi günü petrolde agresif bir fiyat indirimine gitti. Bloomberg’ün bildirdiğine göre ülke, bu aydan itibaren geçerli olmak üzere ABD’ye satılan ham petrolün fiyatını varil başına 7 dolardan 3.75 dolara indirdi. Kuzeybatı Avrupa’ya ise varil başına 8 dolarlık bir indirim yaptı. Dahası, Nisan ayı itibariyle de günlük üretimi 10 milyon varile çıkarma kararı aldı. Şu anda ülke günlük 9.7 milyon varil üretim yapıyor. Ayrıca Suudi Arabistan’ın bazı piyasa katılımcılarına gerekirse üretimin günde 12 milyon varile çıkarabileceğini söylediği belirtiliyor.

Bloomberg’e konuşan bir emtia fonu yöneticisi “Bu, savaş ilanının petrol piyasasındaki karşılığı” yorumunu yaptı.

Suudi Arabistan’ın bu şok edici kararı, Rusya’yı müzakere masasına çekmek için aldığı ifade ediliyor.

2008 krizinden beri en büyük düşüş

Brent petrolün fiyatı Cuma günü yüzde 9.4 gerileyerek 45.27 dolara düştü. Bu, 2008’deki küresel ekonomik krizinden bu yana en büyük günlük düşüş olarak kayıtlara geçti.

Petrol danışmanlığı şirketi FGE’nin Orta Doğu yönetici ortağı Iman Nasseri, “Suudi Arabistan şimdi gerçekten tam bir fiyat savaşına giriyor.” diyor.

Koronavirüs salgınından dolayı dünya çapında jet yakıtı, benzin ve dizel tüketimi hızla düşüyor. Bunun üzerine enerji piyasası şimdi de eş zamanlı oalrak bir arz-talep şokuyla karşı karşıya.

Merchant Commodity Fund’un kurucu ortağı olan serbest yatırım fonu yöneticisi Doug King, “Bunun sonucu kötü olacak. Dünya bir talep şoku ile karşı karşıya. Petrol fiyatında 30 dolar mümkün.” yorumunu yaptı.

Petrol trader’ları, fiyatların ne kadar düşebileceğini kestirebilmek için geçmişteki fiyat hareketlerini yakından inceliyorlar. Potansiyel hedeflerden biri, son fiyat savaşı sırasında 2016 yılında ulaşılan varil başına 27.10 dolar. Bununla birlikte bazıları piyasanın daha da düşebileceğine inanıyor.

Danışmanlık şirketi IHS Markit Ltd.’de petrol analisti olan Roger Diwan, “Büyük olasılıkla önümüzdeki çeyrekte son 20 yılın en düşük petrol fiyatlarını göreceğiz.” diyor.

Agresif fiyat indirimlerinin küresel ekonomiye yansıması önümüzdeki günlerde ortaya çıkacak. Piyasalar kapalıyken gelen bu sert indirimden sonra özellikle Pazartesi günü merakla bekleniyor.

“Olaylar giderek 2008 öncesini hatırlatıyor”

Ekonomi gazetecisi Erkan Öz ise konuyla ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, olayların giderek 2008 krizi öncesini hatırlattığını söylüyor. Öz, “Geçen hafta küresel borsalarda görülen müthiş satış baskısına bir dalga daha eklenmiş oldu.” değerlendirmesinde bulunuyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: