Paribu borsası Monero ve Zcash’i neden listelemediğini açıkladı

Kripto para borsası Paribu, cevabı kullanıcılar tarafından merak edilen Monero ve Zcash gibi kripto paraların neden listelenmediği sorusuna yanıt verdi.

Türkiye’nin önde gelen kripto para borsalarından biri olan Paribu; Monero, Zcash, Zcoin ve PIVX gibi gizlilik odaklı kripto paraları neden listelemediğine açıklık getirdi.

Borsadan yapılan açıklamada, bu kripto paraların listelenmeme gerekçesinin suç finansmanı ihtimali doğurabilecek özellikler taşımaları olduğu belirtildi.

Açıklamada, “Kullanıcı veri ve varlıklarının güvenle muhafaza edilmesi Paribu’nun önceliğidir. Paribu aynı zamanda finansal işlemlerdeki gizlilik talebine de riayet eder. Bu nedenle gizlilik açığı oluşturabilecek işlemleri önler. Bununla birlikte Paribu, hizmetleri ile suç finansmanı ihtimalini hiçbir koşulda bir araya getirmez. Bu ihtimal nedeniyle “gizlilik kripto parası” olarak adlandırılan ve işlem adımlarının takibini engelleyen kripto paraları listelememektedir.” ifadeleri kullanıldı.

Devamında, gizlilik kripto paralarının anonimleştirme yöntemi ile transferlerin takibini tamamen engellemeyi hedeflediği belirtilerek “Transfer takibini engellemek için altyapıları gereği kimlik tanıma prosedürlerini önler. Bu durum, gizlilik kripto paralarının suç finansmanı için kullanılmasına neden olabilmektedir.” denildi.

Son olarak bu kripto paraların suç finansmanını engelleyici prosedürlere sahip olmaları durumunda listelenebileceği kaydedildi.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: