NFT çılgınlığında son nokta: Sanal F1 pistine 223,000$’lık rekor ödeme

NFT çılgınlığında yeni bir noktaya gelindi. Sanal bir yarış pistinin sadece bir bölümü için tam 223 bin dolar ödendi.

Blokzincir tabanlı bir oyunun yarış pistinin sadece bir bölümü 9 milyon REVV token karşılığında açık artırmayla satıldı. Animoca Brands tarafından geliştirilen F1 Delta Time oyununda yer alan pist, özellikle Formula 1 severlerin yakından tanıdığı Monaco pisti. Şirketten yapılan açıklamada, pistin bir bölümünün NFT formuyla satıldığı doğrulandı.

Açık artırmanın galibi olan kişi, Monaco pistinin bir bölümü için Animoca şirketinin token’ı olan REVV ile ödeme yaptı. 9,081,752 REVV token’ı yaklaşık 375.56 Ethereum‘a denk geliyor. Bu meblağ da yaklaşık 223 bin dolar yapıyor.

Bilindiği üzere birçok kripto paranın aksine NFT’ler akıllı sözleşmelerde saklı olan kimlik bilgilerine sahip. Bu bilgiler her NFT’nin birbirinden farklı ve özgün olduğunu kanıtlıyor. Bu da onları “eşsiz token-NFT” yapıyor. NFT’ler dijitalleştirilebilen her şeyi temsil edebilir. Bir sanat eserinden, oyun içi ürünlere kadar birçok NFT yaratılabilir. Dolayısıyla fiyatlar da bu ürünlerin benzersiz, değiştirilemez ve kopyalanamaz olmasından ötürü yüksek meblağlara ulaşabilir.

Yarış pistinin sanal yolları 330 bölüme ayrılarak satılıyor

F1 Delta Time, oyunun tüm önemli varlıklarını ise NFT’lerle temsil ediyor. Monaco pistinin sanal yolları 330 bölüme ayrılarak satılıyor. Arabaların en çok kullandığı, virajların en iç bölgesi olan Apex’ten, en nadir kullanılan yerlerine kadar birçok nokta satışa sunuluyor.

223 bin dolara satılan NFT, apex bölümündeydi ve sahibine her oyunda işlem ücretlerinden yüzde 5, oyuncuların yatırdıkları paradan elde ettikleri staking getirilerinden de yüzde 4.2’lik pay kazandıracak. Ödemeler Animoca’nın REVV tokenı ile yapılacak:

“Monaco pistindeki bu bölüm NFT ile temsil edilmekte ve F1 Delta Time oyununda yüzde 5’lik kısmının sahibi olduğunun göstergesidir”

Tüm zamanların en pahalı NFT’si

Firma, satılan NFT’nin 2019’un en yüksek satış rakamına ulaşan 1-1-1 adlı Formula 1 arabasının fiyatını geçmekle kalmadığını, tüm zamanların en pahalı NFT’si olduğunu da açıkladı. Daha önce CryptoKitties kedisi Dragon için 2018’de 600 ETH (170 bin dolar), az sayıdaki bir Batman dijital sanat eseri için 540 ETH (202 bin dolar) ve Decentraland’dan bir bölge için de açık artırma sonucunda 2.77 milyon MANA ( 215 bin dolar) ödenmişti.

Pistin alıcısı sanal arabaya da 111 bin dolar ödemişti

OpenSea üzerinde pistin bu bölümünü rekor bir bedelle satın alan kişinin 2019 yılında aynı oyunda bulunan eşsiz bir sanal yarış arabasına 111 bn dolar ödeme yapan kişiyle aynı kişi olduğu anlaşılıyor. “MetaKovan” kullanıcı adıyla işlem yapan bu kişi, geçen ay verdiği bir röportajda, “NFT’lerin değeri kendi hikayelerinde gizlidir. Değeri olan varlıkların mutlaka bir hikayesi vardır. Arabanın altında yatan gizemin başka insanları da çektiği açık.” demişti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: