Neden EXEN Coin? EXEN’in avantajları

Basın bülteni

2009 yılında ortaya çıkan Bitcoin finansal sisteme ve dijital kimlik bakış açısına yeni bir vizyon getirerek yıkıcı bir teknoloji oldu. Yeni bir finansal yapı ve daha fazlasını bizlere sundu. Bitcoin ardından gelen ve alternatif coin adını verdiğimiz Ethereum, Ripple, EXEN gibi kripto paralar da yeni kullanım alanları oluşturarak Bitcoin ile ortaya çıkan vizyonu ileriye taşımaya çalıştı. Günümüzde 7.500’den fazla kripto para farklı teknolojiler ve farklı iş kollarında var oluyor.

Satoshi Nakamoto’nun yazdığı izahnamenin ardından bugün geldiğimiz noktada blokzincirin ve dijital varlık ekonomisinin ne kadar önemli olduğunu ve topluluklardan gücünü aldığını daha da fazla görüyoruz.

EXEN Coin nedir?

Bitexen Teknoloji tarafından yaratılmış dijital bir varlık olan EXEN Coin 2018’de piyasaya sunuldu. EXEN Coin 30 kuruştan 25 TRY’ye yükselmesi ile adeta 2020 senesine damga vurarak en çok konuşulan coin’lerden biri haline geldi. Bitcoin ile EXEN Coin’i karşılaştırarak bu kadar popüler olmasının arkasında yatan sebepleri sizler için derledik.

Kripto paralarda sınırlı arzın önemi

Hepimizin bildiği gibi Bitcoin arzı 21 milyon adet ile sınırlandırıldı. EXEN Coin arzı ise 15 milyon. Bitcoin madencilik ile yaratılırken, EXEN Coin tamamı Bitexen Teknoloji tarafından ERC-20 teknolojisi ile önceden yaratıldı. Her iki coin’in de talebi yükselirken arzı kademeli olarak düşürülüyor. Bitcoin’de arz düşürülmesi her dört yılda bir, daha doğrusu her 210.000 blok tamamlandığında madencilik ödülünün yarıya düşürülmesi sonucu gerçekleşiyor. Yani her dört yılda bir Bitcoin bulmak ve almak daha zor bir hale geliyor. Talep yükseldiği veya aynı kaldığı müddetçe arzın düşmesinin ekonominin temel ilkesi gereği, fiyatın yukarı hareketini de beraberinde getirmesi beklenir.

Arzı her ay düşürülüyor

EXEN Coin’de arz düşürülmesi blokzincir teknolojisinde bir sistem olan ve her ay gerçekleşen yakım ile gerçekleşiyor. Bitexen Dijital Varlık Platformu işlem gelirlerinin yarısı kadarı ve EXEN Coin işlem gelirlerinin tamamı ile piyasadan EXEN Coin’i geri satın alıyor ve yakım olayı gerçekleşiyor. Yani her ay belirli miktarda EXEN Coin tedavülden kaldırılıyor.

Bitcoin’de arz düşürülmesinden kasıt her yıl daha az üretilmesiyken, EXEN Coin’de yapılan arz düşürülmesi doğrudan ve kademeli olarak her ay belirli miktarda EXEN Coin’in yakılması diyebiliriz.

Şimdiye kadar geri alım dönemleri sonunda toplamda 711,007.02 EXEN geri alınarak Bitexen tarafından imha edilmiş oldu. Bugünkü yaklaşık değeri 7 milyon 900 bin Türk Lirası.

Bitexen platformuna olan yoğun ilgi ve her ay yakılarak dolaşımdan çıkarılan EXEN’ler sonucunda EXEN’in fiyat performansı da güçlüydü. Kripto para, 1 Ocak 2020 tarihinden bu yana %8116 yükseldi. Yılın başında 10 bin TL’lik bir EXEN alımı, bugün 826 bin 600 TL değerinde. 7.500’den fazla kripto para çeşidinin bulunduğu günümüz kripto para piyasasında bu fiyat performansı etkileyici görünüyor.

Komisyon iadesi

Ayrıca elinizde 100 EXEN Coin bulundurmanız halinde Bitexen platformunda yapacağınız işlemlerde ödediğiniz komisyonların %50’si kadarını geri alabiliyorsunuz.

Son olarak yakın zamanda EXEN Coin’in bir ödeme aracı olarak kullanıma açılmasının planlandığı ve kripto paranın küresel borsalarda listelenmesi için çalışmalar yapıldığı belirtiliyor.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: