Nasdaq şirketinin hissesi, Bitcoin sayesinde bu hafta yüzde 50 arttı

Nasdaq üzerinde listelenen madencilik şirketi Riot Blockchain’in hisseleri bu hafta yüzde 50 oranında değer kazandı. Aynı şirketin yılın başından bu yana performansı ise yüzde 390’a ulaştı.

grafik (6)

Bitcoin’in fiyatı, tüm zamanların en yüksek seviyelerine yakın noktalarda işlem görürken Bitcoin ile ilgili iş yapan şirketlerin hisseleri de büyük artışlar gördü.

Bunların arasında en çarpıcı artışlardan biri madencilik şirketi Riot Blockchain’deydi. Sadece bu hafta yüzde 50 değer kazanan Riot’un hisseleri, 4 dolardan 6 doların üzerine çıktı. Bitcoin de aynı dönemde yaklaşık yüzde 17 değer kazandı. Haftayı 6 dolarda kapatan Riot Blockchain, Cuma günü ilk saatlerde 6.60 dolardan işlem görüyordu.

Seattle merkezli madencilik şirketi Luxor Technology’nin kurucu ortağı Ethan Vera, “Riot gibi halka açık madencilik şirketler, Bitcoin rezervleri nedeniyle piyasadan güçlü bir alım tepkisi gördüler. Her gün Bitcoin’leri itibari para karşılığında elinden çıkaran şirketler ise bu kadar güçlü artışlar yaşamadılar.” yorumunu yaptı.

Bu arada madencilik şirketi, 2020 yılında Bitcoin’den daha iyi performans sergiledi. Hisse, 2020’nin başında 1.22 dolardan işlem görüyordu. O günden bugüne yüzde 390’lık bir artış söz konusu.

Önemli bir yükseliş, madencilikle ilgili faaliyetler yürüten Frankfurt merkezli Northern Data şirketinin hisselerinde de vardı. Bu şirketin hisseleri de yüzde 23 artışla 48 eurodan 59 euroya çıktı.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: