“Nakamoto şoku, tarihi Bitcoin rallisini tetikleyecek”

Veri analizi şirketi Dremio’dan Raz Gerber, Bitcoin’de giderek şiddetlenecek kıtlığa vurgu yaparak ‘Nakamoto şoku’nun tarihte “Nixon şoku” olarak bilinen ABD Doları’nın altın standardından çıkarılması olayına eşdeğer olabileceğini iddia etti.

Veri analizi şirketi Dremio’dan Raz Gerber, CNBC Africa’nın Crypto Trader programında Bitcoin’in azalan arzının gelecek 2-3 yıl boyunca fiyat üzerindeki etkisi hakkında konuştu.

Gerber’e göre Bitcoin, 1970’lerdeki altınla benzer bir yolda. Gerber, “2020 yılının Mayıs ayında blok ödülü yarılanması olacak ve Bitcoin’in enflasyonu kabaca yüzde 1.7’ye inecek. Bu bakımdan altın ile eşitlenecek. Dört yıl sonra, insanlık olarak altından bu yana en kıt varlığa sahip olacağız ve enflasyon yüzde 0.9 veya yüzde 0.8’e inecek.” dedi.

Analist, sözlerinin devamında ise şöyle konuştu:

“Nixon’un ‘Nixon şoku’ olarak bilinen, ABD Doları’nı altın standardından çıkarmasından bu yana 48 yıl geçti. Bugün altının fiyatını kontrol ederseniz Nixon şokundan hemen sonra zirve yapmadığını görebilirsiniz. Yükselişe geçmesi biraz zaman aldı. Sekiz yıl sonra ABD Doları’na karşı 16 kat arttı. 1971 yılının yazında 40 dolar olan altın bugün 1500 dolar. Yani, ABD Doları’nın yüzde 95’inden daha fazlası altın karşısında devalüe oldu. İnanıyorum ki Nakamoto şoku, önümüzdeki birkaç yıl içinde gelecek ve şoku anlamamız muhtemelen bir başka üç yıl daha sürecek. Zamanda ilerledikçe daha nadir bulunan bir varlığa sahip olacağız. Eğer bu gerçekleşirse, 50 yıl sonraki bu Nakamoto şoku, Nixon şokuna eşdeğer olabilir.”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: