MicroStrategy’den Bitcoin’e 50 milyon dolarlık bir yatırım daha

MicroStrategy şirketi, 19 bin 400 dolar ortalama fiyatla 50 milyon dolar ödeyerek 2 bin 574 Bitcoin daha satın aldı.

microstrategy

Milyar dolarlık iş istihbaratı şirketi MicroStrategy, ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) yaptığı bildirimde 50 milyon dolarlık Bitcoin satın aldığını açıkladı.

Gelişmeyi, MicroStrategy CEO’su Michael Saylor paylaştı. Saylor, “MicroStrategy, Hazine Rezerv Politikası uyarınca 50 milyon dolarlık nakit karşılığında Bitcoin başına ortalama 19 bin 427 dolar fiyatla yaklaşık 2 bin 574 Bitcoin satın aldı. Şu anda yaklaşık 40 bin 824 Bitcoin tutuyoruz.” ifadelerini kullandı.

MicroStrategy, ilk Bitcoin alımını 11 Ağustos’ta yapmış ve şirket o gün 250 milyon dolarlık Bitcoin almıştı. Bunu, bir ay sonra 175 milyon dolarlık ek bir alım takip etti.

Şirket, bugünkü alımın öncesinde toplamda 38 bin 250 BTC’ye sahipti. Bitcoin, geçtiğimiz günlerde 19 bin 900 dolara ulaştığında MicroStrategy’nin Bitcoin varlıkları 761 milyon dolar ediyordu. 425 milyon dolarlık yatırım, kısa sürede kağıt üzerinde 336 milyon dolarlık bir getiri üretmişti.

Şirketin elinde tuttuğu Bitcoin’ler için son rakam 40 bin 824 ve mevcut 18 bin 700 dolarlık fiyatla 763 milyon dolar ediyor.

Bu alımlarda şirkete Coinbase aracılık ediyor. ABD merkezli borsa, geçtiğimiz günlerde MicroStrategy’nin alımlarının Coinbase Prime birimi tarafından yönetildiğini duyurmuştu.

MicroStrategy neden Bitcoin alıyor?

MicroStrategy, Bitcoin ve diğer alternatif yatırımları enflasyondan kaçınmanın bir yolu olarak gördüğünü vurgulamıştı. Şirket, ABD Doları’nın zayıfladığını belirterek hazine varlıklarının deflasyonist veya daha az enflasyonist varlıklara kaydırmanın mantıklı olacağını kaydetmişti. CEO Michael Saylor, sıfıra yakın faiz oranları, sonsuz helikopter parası ve yaklaşan enflasyon hayaletinin doları yavaş yavaş yok ettiğini ifade etmiş ve “Büyük miktarda dolar tutmaya devam etmek bundan böyle ihtiyatli bir davranış olmaz.” şeklinde konuşmuştu.

Bitcoin’i altından daha az riskli gören Saylor’un şirketinin Bitcoin varlığı dışında kişisel olarak da önemli miktarda Bitcoin’i var. CEO, ekim ayında kendine ait 17 bin 732 BTC olduğunu açıklamıştı ve bunları 9 bin 882 dolar ortalama fiyatla satın aldığını söylemişti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: