Microsoft ve EY, ödeme ve sözleşme yönetiminde Blockchain’i kullanacak

microsoft

Microsoft ve dünyaca ünlü denetim firması Ernst & Young (EY), Microsoft’un Xbox oyunları ortaklarının, sanatçılarının ve içerik oluşturucularının ödemelerini ve telif kontratlarını takip etmesini ve yönetmesini sağlayacak olan bir ortak blokzincir platformu kullanma plânlarını açıkladılar.

İki şirketten dün yapılan açıklamada, Microsoft’un Xbox oyun ortaklarının telif hakları için muhasebe yönetiminin blokzincir temelli finansal sisteme geçirilen en geniş kapsamlı uygulamalardan biri olacağı belirtildi. Yeni sözleşmelerin oluşturulması için Microsoft, sözleşmelerin dijitalleştirilmesini sağlayan Microsoft Azure tarafından desteklenen bir yapay zeka kullanacak.

Açıklamada ayrıca, ödemeler ve sözleşmeler için geliştirilen blokzincir uygulamasının, “ıslatma testi” denilen, bir yazılım uygulamasının çok büyük hacimlerde nasıl çalıştığını gösteren kontrolden de geçirildiği ve elde edilen bulguların, uygulamanın bir günde 2 milyon işlem kapasitesine ulaştığını gösterdiği belirtildi.

Microsoft küresel finans operasyonları genel müdürü Luke Fewel konuyla ilgili olarak şunları söyledi:

“Bu canlı deneme ile, akılı sözleşme ve blokzincir teknolojisini kullanarak, ödemeler konusundaki testlerimizin ilk raundunu başarıyla geçtik. Bu platformun sağladığı ölçeklendirme kabiliyeti sayesinde ağır manuel iş yükü azalacak, Microsoft’un ortaklarıyla olan tecrübeleri daha da gelişecek ve dolayısıyla hem operasyonel hem de finansal süreçler çok daha kolaylaşacak”

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: