Meşhur Bitcoin tahmininin ardındaki isim kimliğini neden gizlediğini açıkladı

Bitcoin’in 1 milyon dolara ulaşacağını öngören ‘Stock-to-flow’ grafiğiyle tüm dünyada büyük ilgi toplayan Bitcoin analisti ‘Plan B’ kimliğini hala gizli tutmasının sebebini açıkladı.

bitcoin-gizli

In Gold We Trust ile yaptığı yeni röportajında konuşan ünlü analist “Plan B”, çalıştığı iş sebebiyle kimliğini gizli tuttuğunu söyledi.

Plan B konuyla ilgili olarak, “Hollanda’daki büyük bir kurumsal yatırımcının ofisinde hem analist hem de yatırımcıyım. Ekip olarak 50 mmilyar dolar ve üzerindeki AUM’lara (assets under management-yönetilen varlıklar) yatırım yapıyoruz. Şirkette odaklandığım konular ipotek, krediler ve yapılandırılmış finans. Açıkçası işverenimini benim Bitcoin ‘hobimden’ dolayı olumsuz geri dönüşler almasını ya da etkilenmesini istemem. Ayrıca anonim kalmanın da güvenlik açısından önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Oluşturduğu model, 2028’e kadar 1 milyon doları gösteriyor

Plan B geçen sene ortaya çıkardığı ve bir varlığın toplam arzını onun yıllık üretim rakamına bölen ‘stock-to-flow’ modeliyle yakından takip edilen analistlerden biri olmuştu. Başarılı isim Bitcoin’in 2028’in başına kadar 1 milyon dolar değere ulaşmasını öngörüyor. Plan B ayrıca modelinin, Bitcoin’e olan toplam taleple ilgilenmemesinin önemli olmadığını belirtiyor. Bilindiği üzere analistin modelinde en çok eleştiriyi bu konu alıyor.

Ünlü analist konuyla ilgili, “Bitcoin’e olan talep argümanını kullanan insanların muhtemelen bir istatistik ya da yatırım geçmişi yok. Aslında argüman teorik olarak doğru (fiyat, arz ve talebin fonksiyonudur) ancak talep ya da arz durumunu kullanmayan ve başarılı olan birçok model de mevcut. Bunun bazı örnekleri sermaye varlık fiyatlandırma modeli (CAPM) ve Black & Scholes modelidir, çünkü her ikisi de yalnızca risk/volatilite oranlarını baz alır. Talep argümanının dayandığı tek olgu cehalettir” dedi.

“Goldman Sachs’ın yorumları, Bitcoin’de erken dönemin bir göstergesi”

Plan B ayrıca kimliğini açıklamak gibi bir düşüncesi olmadığını ve insanların böyle bir beklenti içine girmemeleri gerektiğini de söyleyip, son Goldman Sachs raporunu da yorumladı. Goldman Sachs’ın Bitcoin’in uygun bir yatırım aracı olmadığını belirten raporunu değerlendiren başarılı analist, aynı fikrin kendi çalıştığı firmada da olduğunu ancak bunun kripto piyasasının erken dönemlerinde yaşadığımızın da bir göstergesi olduğunu belirtti.

Kaynak:uzmancoin

%d blogcu bunu beğendi: